Zácpa u miminka. Jak to řešit?

Zodpovězené
26. lis 2019

Dobrý den, paní doktorko,

mám skoro 5měsíční dceru, trpěla první měsíce na koliky a doteď strašně blinká. Od sedmi týdnů je na UM. Přibírá krásně, a proto náš pediatr neřeší, co ji trápí a to jsou neustálé trávicí problémy.
Vystřídali jsme pár mlék a skončili u Nutrilon Omneo Comfort plus Nutriton. Blinká šíleně a asi dva týdny kakala sama. Teď už dva měsíce se jí to podaří samotné málokdy, jinak musím pomáhat rourkou, protože šíleně tlačí až do ruda a nic. Od lékařky máme Easylax. Navíc hodněkrát to má tekuté a střídají se barvy žlutá a zelená. Vyžádala jsem si i sono bříška a našli volnou tekutinu, ale po týdnu zmizela, jinak nic.
Jsem opravdu nešťastná, jak se malá trápí. Většinou kaká s pomocí 2x denně a jednou dokonce i pětkrát 🙁.
Zkouším dávat i heřmánkový čaj, ale vyblinká ho. Asi týden jsem začala zeleninové příkrmy, dýni a cuketu a žádná změna.

Můžete mi poradit, zda se s tím dá něco dělat nebo vydržet, jak mi radí naše lékařka? Mě to normální nepřijde.

Děkuji a omlouvám se za dlouhý dotaz.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu jsou potíže poměrně výrazné, holčička má jednak gastroezofageální reflux, jednak zácpu a možná intoleranci kravského mléka - laktózy či bílkoviny.
K refluxu - doporučuji opakovat sono bříška se zaměřením na GER, tj. sonografické zobrazení případných refluxových vln ze žaludku do jícnu hned po vypití tekutiny. Reflux se řeší antirefluxním režimem a event. Nutritonem - ten ovšem může způsobovat obtížný odchod stolice až zácpu. Někdy má dobrý efekt podání Helicidu.
Zvažovaná intolerance kravského mléka - jedná-li se o nesnášenlivost laktózy, situaci zlepší nízkolaktózové mléko (např. Sunar Alidiar, ALL 110),
jedná-li se o nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, musíte zavést mléko s vyšším štěpením bílkoviny (např. Nutrilon Allergy care).
A v každém případě pokračujte v zavádění nemléčných příkrmů, s vynecháním těch, které spíše stolici staví (musíte si vyzkoušet, ale obecně je to rýže, mrkev, banán).
Dále bych doporučila dívku ještě vyšetřit celkově, udělat výtěr krčku, výtěr ze zadečku včetně vyšetření stolice na rota a adenoviry.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová