Vyrážka na těle u dvouletého dítěte. Co to může být?

Zodpovězené
25. zář 2022

Dobrý den,

v neděli měla dcera zvýšenou teplotu a v pondělí už byly horečky 38 a více. Odvčerejška už má zase normální teplotu, ale dnes se jí na těle objevily tyto fleky.

Co myslíte, že to může být?

Na obličeji to nemá, ale má to na břichu, hrudníku, krku a v oblasti genitálií.

Předem moc děkuji za odpověď.

V příloze zasílám fotografie vyrážky.

Dobrý den,

pouze z fotografie se kožní problémy hodnotí velmi těžko. Také bych potřebovala více informací. Zda vyrážka svědí? Zda se objevila najednou či postupně? Zda jsou nějaké další známky infektu (kašel, rýma, průjem, ...)? Zda je vyrážka v rovině či vystupuje? Nějaká nová potravina v jídelníčku?....

Mohlo by se jednat o tzv. parainfekční exantém, tzn. vyrážku při jiném infektu, např. dýchacího či zažívacího traktu, se kterou se imunitní systém Vaší dcery vypořádal, že nepropukly plné příznaky infektu, ale pouze horečka a následně vyrážka. Pokud by exantém přetrvával, či se přidaly ještě další příznaky. doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká