Vyrážka. Na co dalšího se zaměřit?

Zodpovězené
29. led 2021

Dobrý den,

již dva měsíce řeším u synů (5 let a 1,5 roku) vyrážku/štípance, mírně svědivé. Po návštěvě kožní lékařky bylo podezření na štěnice. Teď už máme za sebou 4 postřiky od dvou různých firem. Ani jedna nenalezla hnízdo štěnic ani známku výskytu. Po postřiku je vždy tři, čtyři dny klid a poté se problém vrátí ve stejné míře.
Hygienu dodržujeme až abnormální, vše dokola peru, žehlím atd. Ani kožní ani dětská lékařka si neví rady. U mladšího syna se navíc začala objevovat plošnější vyrážka v ohbí ruky a na bříšku, zbytek těla je vysušený.

Nemáte náhodou tip, na co dalšího se zaměřit? Fotky zasílám přílohou (omlouvám se za kvalitu).

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

pupínky vyhlížejí jako hmyzí bodnutí, nicméně dezinsekce zaměřená na štěnice nepřináší trvalé řešení. Drobný hmyz (nejen štěnice) může přebývat v čalouněném nábytku, v bytovém textilu, nenošeném šatstvu...Můžete si jej nosit domů i z veřejných prostor (čekárny, hromadná doprava, dětské koutky..), z návštěv jiných domácností. Zdrojem může být i domácí zvíře (pes, kočka, hlodavci, atd).
Vyrážka u chlapce v ohbí ručky vypadá jako ekzém, možná z přesušení kůže vysokou hygienou. Doporučuji kůži promazávat (např. Vitella extreme, střídat s Vitellou ictamo), zavést nedráždivou stravu, přechodně podávat celkově léky na alergii.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová