Tekutiny u kojeného miminka. Stačí v podobě MM?

Zodpovězené
5. zář 2024

Dobrý den,

máme miminko 5,5 m. Kojím + cca měsíc máme příkrmy na oběd, spíše jen ochutnávání a následné dokojení.

Stačí tekutiny v podobě mateřského mléka, nebo kolik bych měla dávat případně jiné tekutiny?

Ve velmi teplých dnech jsem podala pár lžiček převařené kojenecké vody.

Děkuji

Dobrý den,
v 5.5 měsících by již děťátko mělo dostávat nějaké tekutiny navíc. Buď pouze převařenou vodu nebo dětský čaj. Obzvlášť v létě v horkých dnech. Často ale děti instinktivně začnou vyžadovat častější kojení, když mají žízeň. Tekutiny můžete podávat buď lžičkou či lahvičkou (se savičkou, učící hrnek, či lahev s brčkem). Jakou lahev použijete záleží na Vás resp. na toleranci miminkem.
I když je samozřejmě dáno, kolik množství tekutin (v mléce plus tekutiny navíc) má kojenec
denně přijmout, tak vám nedokáži přesně říci, kolik tekutin navíc má Vaše děťátko přijmout, protože bych musela vědět, kolik mléka děťátko přijme během kojení (vážit děťátko před a po kojení). Řiďte se tím, že musí být několik počůraných plenek denně, sliznice a jazyk musí být vlhké (ne suché), pak je hydratace tedy příjem tekutin dostatečný.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká