Syn se začal pokakávat. Co může být příčinou?

Zodpovězené
11. srp 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na Váš názor. Synovi budou za chvíli 4 roky a cca před 14 dny se začal z ničeho nic pokakávat, ale tak, že o tom ani neví. Je to třeba, když se kouká na pohádku, hraje si venku nebo doma, a nebo se nám to stalo i v noci, ale pokaždé to zjistíme až podle smradu, co se kolem něj line. Prostě jako by o tom vůbec nevěděl. A opravdu už z toho začínáme být nešťastní, jelikož to je třeba 10x za den sprchování a praní trenek atd....

Doteď bez problému chodil na záchod a nikdy nebyly žádné nehody - tohle se stalo, dá se říct, ze dne na den.

Děkuji

Dobrý den,

příčina by mohla být psychická (jestli se neděje něco v rodině, ve školce, na kroužku apod.). Pak by mohl pomoci dětský psycholog.

Jinak by příčinou mohlo být obtížné vyprazdňování - zácpa. Můžete zkusit stravu bohatou na vlákninu a hlavně dostatečný příjem tekutin. Dále můžete vyzkoušet např. laktulózu. Příčinou y také mohlo být vědomé zadržování stolice kvůli trhlince v oblasti konečníku, kdy je vyprazdňování bolestivé, proto se mu člověk brání. Díky tomu dochází stejně jako u zácpy k hromadění stolice až k jejímu samovolnému úniku. Pokud bude tento problém přetrvávat, pak bych doporučila navštívit gastroenterologickou či proktologickou ambulanci.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká