Škubání vlásků. Co s tím, prosím?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit. Dcera, 22 měsíců, si od miminka před usnutím nebo u mlíka či pohádky motala vlásky. Teď poslední dobou jsem našla pár namotaných vlásků na dudu. Pořád si v postýlce hraje s vlasama a často při únavě i s mýma, ale teď jsem ji chytla na video chůvě, jak si sáhla do hlavy, škubla a dala si vlásky k puse. Nejí je, ale spíš, jako by se s nima ununávala ke spánku. Má teď docela problém s večerním spánkem, že nemůže zabrat a volá nás a tímto se snaží asi udundat.

Co s tím, prosím?

Děkuji moc.

Dobrý den,

zkusila bych dítě před usínáním zaměstnat něčím jiným, např. pořídit nějakého muchláčka či plyšáka či jinou oblíbenou hračku, se kterou by dítě mohlo usínat a tulit se k ní, ev. by se dalo vyzkoušet dát dceři dudlík před usínáním, ale 22 měsíců je již celkem dost na používání dudlíku. V této době se spíše od dudlíku již odnaučuje. Brala bych to tedy spíše jako krajní řešení.

Při přetrvávání tohoto zlozvyku bych zvážila vyšetření dětským psychologem, zda to nemá nějaký psychologický podklad (strach, stesk apod.).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká