Rýma u kojence. Dcera má 5 měsíců a stále jí ráno chrčí v nose. Mám takovou rýmu řešit?

Zodpovězené
16. únor 2019

Dobrý den,

5 měsíční dcera má, dá se říci, permanentní rymu téměř od narození. Rýma trvá třeba 3 týdny v kuse, pak 14 dní přestane a zase se vrátí. Zvýšenou teplotu nemá. Nos má také čistý, ale chrčí hlavně po ránu. Stříkám jí do nosu Sterimar baby, teď jsem koupila Sterimar s mědí. Malinko jsme vyvýšili postýlku a začala jsem jí dávat na noc přes postýlku mokrou plenku. Neklidná není, nijak ji to neobtěžuje. Mám rýmu řešit nebo počkat, až vše samo přestane?

Děkuji za odpověď.
Hellblau13

Dobrý den,

kojenci často mají rýmu a mírné zahlenění a to zejména ráno. Během noci totiž sliznice horních cest dýchacích osychají a jsou více drážděné k tvorbě hlenu. Vaše péče o nosík dívenky je v pořádku, včetně vyvýšené polohy lůžka. Někdy je vhodné udělat výtěr krčku a zjistit, zda se na častém zahlenění nepodílí také nějaká bakterie, zejména, když je v rodině školkový sourozenec.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová