Rýma a očkování. Je vhodné raději počkat?

Zodpovězené
15. únor 2020

Dobrý den,

malá má dva měsíce a od narození mi přijde, že má rýmu, sice jí z nosu neteče, ale chrčí a v noci i chrápe a občas mi přijde, že se jí hůře dýchá. Máme jít na očkování na rotaviry, už dvakrát jsme to odložili kvůli té rýmě a pořád stejný stav. Nevím tedy, co to může být a jestli je vhodné raději s očkováním ještě počkat.

Děkuji

Dobrý den,

sekrece z nosánku, popř. "chrčení" je u malých kojenců běžné. Zejména během noci a po ránu mohou být potíže zřetelnější.
Jestliže rýma není vzniklá akutně, nově (to znamená, že trvá již delší dobu a stav je stejný), není hnisavá (hutná žlutá, zelená, popř. s příměsí krve ), není doprovázená zvýšením tělesné teploty, pak je možné zahájit očkování.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová