Roční kojené dítě nechce jíst. Jaká může být příčina? A jak lze příčinu u nejedlíka zjistit?

Zodpovězené
9. dub 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Roční dcerka mi najednou začala odmítat skoro veškeré jídlo. Ano, zoubky jí rostou, ale toto trvá už přes měsíc. Ještě stále k tomu kojím, ale už pomalu končím. Kojena je cca 3x denně. Někde jsem četla, že to může být i tím, že by jí mohly chybět nějaké vitamíny. Ale to se zjistí pouze z krve. A teď k mé otázce. Opravdu to může být těmi vitamíny? A dá se vůbec nějak odebrat krev u ročního dítěte? Jelikož ta chvilku nevydrží v klidu a neumím si moc představit jak by jí krev brali? S malou jdu k dětské doktorce až 24.4. na očkování. Tak jen abych věděla, jestli je to pravda a zda by mi to vyšetření doktorka udělala.

Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

již v několika odpovědích jsem zde reagovala na dotazy ohledně malých nejedlíků, zkuste ještě pročíst.

Jestliže není dítě dystrofické ( nápadně hubené ), upevněte mu denní režim: jídlo v 5 dávkách během dne, event. podat 2. večeři, neujídat mezi jídly, kojit zásadně až po jídle, resp. lépe již odstavit. Nechte jíst batole samostatně a během toho dítě krmte lžičkou. Veďte mu jídelníček, zapisujte veškerá jídla i kojení. Vyšetřování dítěte a náběry krve jsou určeny pro situace, kdy výše uvedená opatření nejsou účinná nebo je dítě nemocné. Samozřejmě lze stanovit hladiny vitamínu B,D a železa v krvi, ze žilního náběru, ovšem na chuť k jídlu to vliv nemá.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová