Rekonvalescence po Atb. Co je vhodné zkontrolovat?

Zodpovězené
2. únor 2020

Dobrý den,

11leté dítě, 40 kg

  • kvůli silné chřipkové viróze s bakteriální superinfekcí byly nasazeny Atb (tato diagnóza byla stanovena na základě trvající horečky čtyři dny, celkové slabosti).
  • indikace pro Atb byla pro podstatné zvýšení hodnoty CRP - po 1, 5 dnech bylo zvýšení CRP z 10 na 52,3, horečky byly 39,4 po dobu 5 dnů. Plíce dle Rtg byly čisté.
  • atb vybral - Amoksiklav 1 g 3 x denně, celkem vybral 21 tablet.
  • syn je v řešení s nepotvrzenou diagnózou Crohnovy nemoci (ještě v šetření).

Dotaz na dětského lékaře:
Byla indikace pro nasazení Atb vhodná/nezbytná?

Množství a způsob dávkování Atb nebylo příliš silné (s ohledem na hmotnost syna a navíc pro zánětlivé problémy tenkého střeva u syna, a hodnota CRP 52)?

Nyní při rekonvalescenci po dobrání Atb....Co je prosím vhodné zkontrolovat u syna, abychom měli jistotu, že silné Atb nezpůsobilo žádné poškození (červené /bílé krvniky, játra, ledviny, střeva)?

Postačí obyčejný krevní obraz?

Syn je unavený po nemoci, po dobrání Atb, spí víc než půlku dne. Celkově zhubnul 3,5 kg.

Předem děkuji.

Dobrý den,

ad 1 - pro nasazení antibiotik je rozhodující klinický stav pacienta, resp. dítěte. Podle Vašeho popisu měl synek horečky 4 dny a byl celkově vyčerpaný, zvyšovalo se CRP, čili atb léčba byla vhodná (možná i nezbytná),
ad 2 - pro dávkování léku a jeho sílu je rozhodná hmotnost pacienta, podle spc (příbalového letáku) je možno takto dávkovat od váhy 40 kg,
ad 3 - doporučuji vyšetřit moč, z krve vyšetřit CRP, krevní obraz, sedimentaci krve, glykemii, jaterní enzymy, ureu ( tj. udělat běžnou laboratoř po infekčním onemocnění ). Další postup podle laboratorních výsledků.
Chlapci dopřejte kvalitní rekonvalescenci, zátěž mu zvyšujte postupně, jen do únavy. Doporučuji kvalitní stravu, kontrolu hmotnosti cca za 1 měsíc

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová