Reakce na klíště. Je to možné? Není potřeba udělat nějaký krevní obraz?

Zodpovězené
3. dub 2021

Dobrý den,

dcera, 2,5 roku, měla v květnu loňského roku klíště na zádech. Bylo celé vyndáno a žádná reakce v podobě červeného ohraničení neproběhla. Přesto se jí kousanec ještě dnes zvětšuje a zase zmenšuje asi tak v dvouměsíčním intervalu, škrábe to, prý svědí.
Pediatrička to několikrát viděla, ale prý je to běžné, jen reakce v místě vpichu, zaléčeno Bactrobanem. Volala jsem i kožní lékařce, a když to nezmizí, tak máme přijít v létě.
Před Vánoci měla červený flek na tváři, cca týden, příčinu jsme nezjistily, jí stále vše, tudíž alergie na potraviny ani žádný nový prací prostředek to nebyla. Dnes jsem si ale všimla, že dcera se drbe v podpaží, kde měla klíště v září loňského roku (kde už místo kousance nebylo ani vidět) nyní je nafouklé a prý svědí, tudíž stejná reakce jako na prvním štípanci z května.

Je to možné? Není potřeba udělat nějaký krevní obraz? Nerada bych u dcery něco zanedbala.

Předem mooooc děkuji za odpověď.

P. K.

Dobrý den,

ano, doporučuji dívku celkově vyšetřit, včetně výtěru krčku, rozboru krve i se stanovením protilátek (serologie) na lymskou boreliózu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová