Pupínky na zádech. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
25. lis 2022

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat...Dceři (6 let) se objevily pupínky na zádech, prý ji svědí. Rád bych se zeptal, co by to mohlo být.

Děkuji

Šosvol

Dobrý den,

dle fotografie se nález hodnotí těžko. Nicméně mi to přijde jako neštovice. Charakteristickým znakem neštovic je výskyt více stádií (stadia jsou začervenání, pupínek, puchýřek s čirou tekutinou, vřídek s hnisavou tekutinou, jizva). Pokud se takto vyskytují, budou to nejspíš neštovice. Potřebovala bych vědět, zda dcera byla v kontaktu s neštovicemi či zda je již neprodělala. U neštovic je důležitá izolace a terapie je symptomatická (tj. u horečky léky na teplotu, v případě svědění je možné použít tekutý pudr, klid).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká