Pupínky na rukou. O co by se mohlo jednat?

Zodpovězené
11. srp 2024

Dobrý den,

synovi (2 roky) se před pěti dny udělalo šest pupínků na rukou, čtyři na vrchní části prstíků a dva ze spodní části předloktí. Od prvního dne objevení ani jeden pupínek nepřibyl, ani nezmizel. Pupínky jsou v barvě kůže, lehce vypadají jak menší puchýřky. Syna nijak nesvědí.

Poradíte mi prosím, o co by se mohlo jednat?

Ráda bych zaslala fotku, ale nenašla jsem možnost vložení.

Děkuji

Dobrý den,

bez fotografie se kožní problémy nedají hodnotit. A i z fotografie to jde těžko. Potřebovala bych také vědět více informací. Např. zda syn již prodělal neštovice? Zda neměl nějakou virózu v posledních 14 dnech apod.

Pupínky charakteru puchýřků by mohly být neštovice (typické pro ně je výskyt vícero fází vyrážky najednou od začervenání přes pupínek dále puchýřek a nakonec strup), pásový opar (ruce jsou však méně typická lokalizace), dětská nemoc zvaná Ruka, noha, ústa (pro ní jsou typické puchýřky charakteru aftů v dutině ústní, dále vyrážka na ploskách a dlaních), impetigo (infekční bakteriální onemocnění) a mnohá další.

Bez podrobné anamnézy a fotografie opravdu nemohu říci.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká