Pulmonální stenóza plícnice. Je nakažení koronavirem s touto vrozenou vadou nebezpečné?

Zodpovězené
16. bře 2020

Dobrý den, paní doktorko,

mám 6letého syna, který má od narození vrozenou srdeční vadu, stenózu plícnice. Jedná se pouze o středně závažnou nemoc. Léky syn nebere, pouze docházíme ambulantně k lékaři. Ale jelikož pracuji v obchodě s potravinami a musím denně u kasy obsloužit desítky zákazníků, mám obavy, že bych se mohla nakazit koronavirem a přenést to domů.

Mohla by tato nákaza pro syna znamenat nebezpečí?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

koronavirová nákaza má projevy zejména na respiračním traktu, vede k zánětu plicní tkáně. Toto postižení plic by mohlo zatížit i srdce se srdeční vadou, proto chraňte syna před nákazou. Důsledně noste v práci ústenku - roušku, často si myjte a dezinfikujte ruce, noste přes oděv pracovní plášť. Po příchodu domů z práce se osprchujte, celá se převlečte do čistého oblečení. Naštěstí u dětí koronavirová infekce probíhá mírněji než u dospělých.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová