Projev stresu, radosti, apod. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
28. kvě 2020

Dobrý den,

2,5letý syn je spíše citlivý a introvertní chlapecek, vše mu trvá trochu déle, nevrhá se po hlavě do ničeho a největší jistotu má ve mně, což samozřejmě chápu, ale měl i dlouhé období, kdy se bál jiných dětí a chtěl být jen u mě. Nyní začal svůj stres, strach, stydlivost, ale i radost a nebo i těšení se na něco projevovat tak, že pokrčí ramena, přivře oči a dá prstíky rukou k sobě a škrábe s nimi. Nevím, jak to popsat, podobně, jako ten šéf Homera Simpsona v seriálu. Ale on si je dá až k pusince..třeba, když na něj zvýším hlas, tak to dělá a u toho opakuje pořad maminko, nezlobíš se? Nebo když dostane a pláče, tak pláče kvůli tomu, že se na něj zlobím. Když nás někdo cizí pozdraví nebo se ho na něco zeptá, tak ho musím napomenout a on odpoví, ale zády k dotyčnému...atd.
Jinak je opravdu velmi komunikativní, krásně povídá, je chytrý, vše si pamatuje, teď tedy začalo kňouravé vzdorovité období CHCI/NECHCI, např. chce ke snídani buchtu a pak začne, že je malá, že jsem ji rozkrojila napůl a že ji nechce, tak ji odnesu s zase scéna, že ji chce a takhle xkrát za sebou. U této situace třeba také děla to s těmi prstíky, ale jinak je mazlivý, prostě miláček.
A ještě tedy nevím, jak ho naučit novým věcem - např. koloodrážedlo, párkrát popojede, ale pak mu to nejde a nechce ho. V jeho věku vídám děti jezdit jako draky a on prostě pořád radši na motorce.

Mám ho nutit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dejte mu čas, přeci jen je to ještě batole... Jeho rozmary berte s úsměvem, ale Vaše pravidla at' chápe jako pevná. Např. když komentuje velikost snídaně, není nutné hned reagovat, snídani odnášet, přinášet. Prostě klídek, jste Matka, osobnost, Někdo.
Nové věci a činnosti chlapečkovi nabízejte, ukazujte, nechte volně přístupné (kolo, odrážedlo, atd.). Má hoch starší sourozence? Ti bývají velkou motivací a motorem pro mladší.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová