Primární infekce herpes simplex u 6měsíčního kojence. Jaký může mít průběh?

Zodpovězené
11. dub 2023

Dobrý den, paní doktorko,

moje dcera má 6 měsíců, zdravá, před 1,5 týdnem překonala Covid s potřebou hospitalizace pro vysoké horečky a zvracení, ale infekci jsme úspěšně zvládly, teď už žádné problémy nemá.

Předevčírem k nám přišla tchyně s aktivním herpesem, který jsem zjistila teprve tehdy, když malou držela v rukou a chytila jí ručičky. Ihned jsem jí ručičky i tvář utřela zvlhčenými utěrkami, dezinfekci jsem u ní nechtěla použít. Velmi se obávám, že se nakazila, protože má ručičky stále v ústech - nevím, jestli tchyně předtím nechytila lézi na rtech. Já jsem ještě v životě neměla manifestní formu oparu, takže asi protilátky nedostala intrauterinně, a i kdyby dostala, v 6 měsících to už nepomůže.

Moje otázka je: Jaký průběh může mít herpetická gingivostomatitida v takovém věku?

Jak častý je vznik vážných komplikací jako např. encefalitida?

Na internetu jsem přečetla spoustu článků, ale tam píší hlavně o dětičkách, které jsou starší 1 roku.

Za odpověď předem děkuji.

Dobrý den,

závisí na tom, zda opar byl ještě ve fázi puchýřků s tekutinou (tj. velmi infekční stadium) či již ve fázi krusty (tj. málo infekční stadium).

Přenos možný je, ale většina průběhů bývá mírná. Při gingivostomatitidě je často problém, že děti přestanou pít a někdy je nutná infúzní terapie. Encefalitida je naštěstí vzácná (pod 1 %).

Pokud se Vám něco nezdá, je vhodné navštívit Vašeho pldd, aby se případná encefalitida nepodcenila (léčba u ní možná je, jako u jedné z mála neuroinfekcí).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká