Převodní nedoslýchavost. Co byste dělala na mém místě?

Zodpovězené
23. únor 2020

Dobrý den,

syn, čerstvě 6 let, přišel za mnou s tím, že na jedno ucho slyší méně. Okamžitě jsme se objednali na vyšetření a byli jsme odesláni na specializované pracoviště foniatrie. Po audiovyšetření došli k závěru, že diagnóza je jednostranná převodní nedoslýchavost, takže na jedno oušku detekuje zvuky nad 65 db. Byli jsme i na CT a podle paní doktorky tam nic není.
Na závěr paní doktorka konstatovala, že nezná příčinu, tudíž syna nemůže léčit. Jelikož se nechci smířit s tímto závěrem, protože je to můj syn a navíc v září nastoupí do 1. třídy, tak se na Vás obracím s otázkou.

Co byste dělala, kdyby jste se ocitla na mém místě?

Jsem zoufalá a bezradná.

Děkuji

Dobrý den,

důležité je nyní chránit sluch před dalším poškozením (úrazy hlavy, závažnější infekce , nepotápět se, ochrana před hlukem, nepoužívat sluchátka do uší , atd.).
Naučit chlapce s postižením dobře a bezpečně žít - rozvíjet řeč, naučit jej bezpečně se orientovat v prostoru (např. přecházení ulice, pohybovat se v provozu).
Dbát na kvalitní stravu s dostatkem vitamínů skupiny B, omega 3 mastných kyselin.
Očkovat dítě před závažnými infekcemi, které poškozují mj. sluch (meningokoky, pneumokoky, klíšťová encefalitis).
Jestliže není známa příčina vzniku převodní poruchy, bylo by vhodné dovyšetřit chlapce neurologicky a na metabolické vady.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová