Předčasně narozené dítě a MMR. Mohu očkování odložit? Stále mu roste hlavička.

Zodpovězené
26. únor 2019

Dobrý den,

synovi je 16 měsíců bio, korigovaně 13,5 měsíců. Neustále mu roste obvod hlavy - jsme stále na cca 100 percentilu grafu. Je možné s MMR raději počkat?

Dobrý den,

obecně hlavička roste až do dospělého věku. Pokud je růst hlavičky plynulý, jsou vyloučeny nitrolební příčiny většího obvodu hlavy ( např. hydrocefalus ), pak je vše v pořádku. V případě, kdy si nejsem jistá, zda mohu dítěti zahájit imunizaci živou vakcínou - MMR - udělám doplňující vyšetření. Pošlu dítě na vyšetření očního pozadí a na sono mozku ( dokud není uzavřená velká fontanela ) a s výsledky vyšetření ještě konzultuji dětského neurologa. V případě kladného závěru zahajuji očkování MMR.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová