Používání nočníku ve školce. Jak mohu s dítětem "trénovat" doma?

Zodpovězené
19. srp 2022

Dobrý den,

syn bude nastupovat v září na zkoušku do školky. Bude mu tou dobou 2,5 roku. Bez plen jsme začali trénovat v létě, na nočník umí, řekne si, kdy je hotovo, ALE posazovat ho musím já, sám si neřekne, i když se ho ptám a pak je schopen se za několik hodin počůrat do kalhot. Když ho vysadíme, vždy se vyčůrá nebo vykoná velkou potřebu. Odmítá si však sám sundat slipy, takže je schopen si je počůrat.

Mám trochu obavy, jak to bude ve školce, když si sám neřekne, že chce vysadit, řekne si jen tehdy, když má hotovo, aby mu někdo natáhnul kalhoty.

Nevím, jak se synem trénovat, aby sám chodil nebo nám aspoň včas řekl. Knížky na to máme, chápe je, ale stejně si neřekne.

Děkuji za radu.

Lucie

Dobrý den,

to je těžký úkol. Každé dítě je jiné, na každé dítě funguje něco jiného. Často to přijde náhle samo, že dítě začne svoji potřebu ovládat a pravidelně vykonávat. Jestliže dítě na nočníku již vědomě vykoná potřebu, jste na dobré cestě. Dejte mu čas.

Často prohlížejte dětské knížky o chození na nočník. Lépe tak pochopí, co se po něm chce. Dále může pomoci motivace dalším dítětem (v rodině, kamarádem), u kterého dítě může vidět, jak se to dělá a také lépe pochopí, co po něm chceme. Nočník nechávejte na bezpečném, viditelném a jemu dosažitelném místě, aby na něj mohlo kdykoli jít. Po vykonání potřeby ho pochvalte. Je dobré vysazovat dítě na nočník pravidelně a začlenit to do denního režimu (např. ho vysazovat vždy po jídle, před spaním, po spaní, ...). Často se ptejte, zda nepotřebuje čůrat/kakat, abyste mu to připomněla.

V létě může pomoci nechat dítě chvíli počůrané, aby ho to studilo a ono si uvědomilo, že se nemá počůrávat. Existují i tzv. učící kalhotky nebo tréninkové kalhotky, které sají jen částečně, a proto nechávají dítě částečně v mokru. Cílem je, aby si uvědomily, že je to nepříjemné a potřebují na záchod.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká