Opar a novorozenec. Jaká opatření udělat a co pomůže? A kojit mohu?

Zodpovězené
13. led 2020

Dobrý den,

ráda bych požádala o konzultaci. Dnes ráno jsem si uvědomila, že se mi udělal opar. Po porodu mám celkově problémy s pokožkou - záděrky, pupínky na obličeji a vysušené rty, které si koušu. Myslela jsem tedy, že mám pouze rozkousaný ret a dnes jsem si uvědomila, že je to opar.
Mám doma deset dní starou holčičku, určitě jsem ji líbala na tvářičky, na pusu snad ne. A teď jsem dost vyplašená. Co jsem vyčetla, tak inkubační doba je 2-3 dny, tak ji budu hlídat. Ale nevím, jaká jiná opatření.

Stačí vůbec nelíbat, mýt si ruce, když ji budu brát?
Kojit normálně mohu?
A nevíte, co nejlepšího na opar (myslím tím, mohu užívat jakýkoliv lék, když kojím)?

Moc děkuji za odpověď, hezký den.

Dobrý den,

při výskytu oparu u matky novorozence jsou dvě varianty. První - jedná se o primoinfekci matky herpetickým virem - tj. maminka má opar poprvé v životě. Jestliže ano, je to pro novorozence nebezpečné a musí být dokonalá jeho ochrana před nákazou (izolace, ústní rouška matce, mateřské mléko odstříkat a převařit, atd.)
Jestliže se jedná o druhou variantu - maminka již někdy opar měla a nyní se jí opakuje, stačí zvýšená hygiena rukou, novorozence nelíbat, nemazlit se s ním po dobu puchýřnatého stádia oparu. Kojit lze normálně.
Vaše léčba - při horečce a bolesti je možné užívat paracetamol (Paralen), lokálně dezinfekce puchýřku, krycí mast na opar, zvýšený přísun vitamínů B a C. Oděrky a záděrky kůže potřít dezinfekcí a krýt náplastí (je-li to možné).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová