Odříhávání při refluxu. Je to nutné?

Zodpovězené
14. bře 2023

Dobrý den,

ráda bych se poradila, jak je to s nutností odříhávání miminka po kojení. Dcera (aktuálně 3 týdny) po kojení i později často ublinkává, někdy trochu, někdy více. Narazila jsem na dvě protichůdné informace - že pomůže časté odříhávání během kojení i naopak že odříhávat vůbec nemá, protože manipulace po kojení reflux vyvolává.

Zkusila jsem obojí s tím, že když nedávám odříhnout, držím ji alespoň 10 minut se zvýšenou polohou hlavičky, a přijde mi, že jí je potom lépe (hezky spí, nekňourá, neublinkne vůbec nebo málo).

Nemůžu jí tím ale nějak uškodit? Způsobit bolest bříška nebo jiné obtíže?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odříhnutí u kojenců je doporučeno. Odříhnutí může nastat i ve vertikální poloze dítěte po kojení. Způsobů pokusů o odříhnutí je více. Je důležité, zda si dcerka odříhne či nikoli, ať už v jakékoli vertikální poloze (přes rameno, vertikální poloha po kojení apod.). Pokud Vám to takto vyhovuje, jak píšete, tak je to v pořádku.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká