Neštovice u dětí jen jako jeden malý pupínek na tváři. Je to možné?

Zodpovězené
4. čer 2022

Dobrý den,

je možné, že se neštovice projeví velmi slabě například jedním velkým pupínkem a asi 4 menšími v hlavě?

Starší dcera měla neštovice a 12 dní na to se mladší dceři udělal pupenec na tváři, který ji svědil a strhla si ho. Přikládám jako fotografii. Jinak se ale nic neděje.

Je možné, že by je prodělala s tak lehkým průběhem nebo je spíše možné, že je nechytla?

Pupenec se drží už asi 5 dní.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano je to možné. Inkubační doba planých neštovic je 10-21dní. Pak se objevují první nespesifické příznaky jako horečka, bolest hlavy, únava, ale nemusí být přítomné vůbec. Dále dojde k výsevu vyrážky, typicky začínající na hlavě a poté se šířící na trup a končetiny. Typické pro neštovice je výsev různých stádií puchýřků, začínají jako pupínky, poté se mění na puchýřky s čirou tekutinou, pak s mléčnou tekutinou a konečným stadiem je strup.

Z fotografie to není úplně patrné, ale jestli puchýřky toto splňovaly, tak se nejspíš opravdu jednalo o pláně neštovice. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, čili onemocní-li sourozenec, s vysokou pravděpodobností onemocní i druhý.

Pokud má onemocnění pouze takto lehký průběh, je možné, že se nevytvoří dostatečná imunita proti tomuto onemocnění a dítě se může později opět nakazit. Čím je vyšší věk, tím většinou těžší průběh. Je možné zjistit imunitní odpověď vyšetřením protilátek. V případě nepřítomnosti protilátek je možné se proti tomuto onemocnění nechat očkovat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká