Nepovinné očkování v 18 měsících. Jaké byste doporučila?

Zodpovězené
3. bře 2020

Dobrý den,

zvažujeme jaké (a jestli nějaké) nepovinné očkování dát dceři v 18 měsících.

Dcera má všechna povinná očkování (Hexa, Priorix) a nepovinné proti pneumokokům (Prevenar). Vše bez jakýchkoliv nežádoucích účinků.

Teď při 18měsíční prohlídce jsme chtěli doplnit očkování proti meningokokům, ale když jsme toto téma probírali s pediatričkou, doporučila nám meningokoky odložit až na pozdější věk a nyní očkovat proti žloutence typu A. Prý je riziko nákazy mnohem vyšší (žijeme v Praze), každý rok řeší několik epidemií a je to prý dobré i kvůli tomu, že rádi cestujeme (i mimo Evropu). Meningokoky by prý očkovala až před pubertou. Docela mě to překvapilo, proti hepatitidě A jsme chtěli očkovat, ale až před nástupem do školy. I když je pravda, že bych byla kvůli cestování MHD klidnější.

Chtěla bych se Vás zeptat, jaký je Váš názor na očkování proti hepatitidě A už v takto raném věku a zda byste ho také upřednostnila před očkovaní proti meningokokům.

Moc Vám děkuji a posílám pozdrav!

Dobrý den,
děkuji za pozdrav, také Vás zdravím : ))
Není nutné se rozhodovat, které očkování ano a které ne, oboje je důležité.
Je možné, v celkem krátkém čase, uskutečnit vakcinaci jak proti meningokokové infekci ( málo častá, velice nebezpečná infekce ) tak i proti žloutence typu A ( méně nebezpečná, více častá infekce ).
Například v tomto schématu: podat 1. dávku Havrixu ( žloutenka A ), za 1 měsíc podat 1. dávku Bexsera ( proti meningokoku skupny B ), za další měsíc očkovat Nimenrix ( proti meningokokům skupiny A,C,Y,W ), za další měsíc doočkovat 2. dávku Bexsera. Za 4 - 6 měsíců doočkovat 2. dávku Havrixu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová