Muže to být šestá nemoc?

Zodpovězené
27. srp 2024

Dobrý den,

prosím, dcera 11🌜. Může to být šestá nemoc?

Tři dny teploty okolo 38,5 - sirup Nurofen vždy srazil, a pak teplota zase vyskočila. Po 3 dnech se osypala a už je bez teplot.

Akorát mě zaráží, že se osypala i na hlavě, nedrbe se. Na jedné tváři má skvrnu odlišnou od vyrážky (nicméně to připisuji zoubkům nebo nějakému ekzému ze slin a mléka). Dle příznaků to páté nemoci neodpovídá.

Mám jen obavu jestli se nemůže jednat o zarděnky nebo spalničky. MMR dle věku ještě samozřejmě nemá, ale nevím o rizikovém kontaktu.
Každopádně jí k tomu rostou 4 horní zuby (jedničky a dvojky). Únava, nerudnost, špatně spí. Naše MUDr. má teď dovolenou 😵‍💫, tak jdu pro radu nejprve sem, než budu volat záskok.

Děkuji

Dobrý den,

dle Vašeho popisu by se o šestou nemoc jednat mohlo. Je pro ni typický výskyt horečky po dobu třech dní, poté výsev vyrážky. Vyrážka u šesté nemoci může být i na hlavě.
Na zarděnky a spalničky se mi to dle Vašeho popisu a fotografie nezdá. Ty začínají naopak na hlavě a až následně se šíří na trup a končetiny, ale vyloučit je bez vyšetření a podrobného odebrání anamnézy samozřejmě nemohu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká