Mezenteriální lymfadenitida. Jak dál postupovat a čím ještě zmírnit bolesti?

Zodpovězené
13. lis 2022

Dobrý den,

dcera (9 let) má diagnostikovanou mezenteriální lymfadenitidu - lym. uzliny se dceři v bříšní dutině zvětšili po několika infekcích, které prodělala během posledního roku (několik nachlazení, 3x střevní viróza, 2x covid, neštovice, borelióza…). Bolesti dceři začaly před 5 měsíci po poslední střevní viróze (v červeneci). Před cca 1,5 měsícem se konečně přišlo na příčinu bolesti v pravém podbřišku - na UTZ lékař zjistil zvětšené lymf.uzliny v podbřišku. Lékař dceři nasadil šetřivou dietu a po cca 7 dnech se bolesti břicha začaly mírnit a dalších 14 dní byly bolesti již mírné. Poté ale opět chytla virózu se zvýšenou teplotou a po týdnu dceru opět začalo bolet břicho, i když dodržuje dietu ☹.

Bolesti břicha má velké, např. musí během vyučování odcházet na záchod, největší bolesti má večer před usnutím a ráno po probuzení, dále má bolesti, i když jdeme na procházku nebo při cvičení ve škole. Kromě bolestí břicha trpí i na plynatost (3 měsíce bere probiotika).

Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak dál postupovat. Máme ještě vyčkat?

Kolik měsíců (dní) trvá, než se uzliny zmenší a bolesti odezní napořád?

Existuje kromě diety např. doplněk stravy, čaj atp., který pomáhá zmírnit bolesti břicha?

Na bolesti břicha dám dceři občas Brufen, ale vůbec to nepomáhá. ☹

Děkuji za radu.

Dobrý den,

mesenteriální lymfadenopatie může přetrvávat i několik měsíců. Není však zřejmé, zda jsou bolesti opravdu v důsledku ML (někdy může být pouze vedlejším nálezem bez příznaků). Proto bych doporučovala podrobnější vyšetření, krevního obrazu a biochemie z krve, parazitologické vyšetření ze stolice, ev. přítomnost krve či tzv. kalprotektinu ve stolici, dále vyšetření v gastroenterologické ambulanci.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká