Letadélko v poloze na bříšku. Je to v pořádku?

Zodpovězené
25. únor 2020

Dobrý den,

dcera ma 3,5 měsíce a v poloze na bříšku, kterou nemá ráda, dělá letadélko, ruce ve vzduchu a nohy také, vůbec se nezapírá o předloktí.
Velmi často během dne mává rukama zatnutýma v pěst a někdy, když leží, tak rozpaží ruce do obou stran. Když ji máme na rukou opřenou zády o můj hrudník, tak také natahuje ruce a nohy.
V poslední době bývá často ufňukaná a nevydrží dlouho na hrací dece sama.

Já jsem také dost nervní a nevím, jestli to nepřenáším na malou nebo zda je někde vážnější problém.

Děkuji za odpověď, Lucia.

Dobrý den Lucie,

je velice pravděpodobné, že Vaše nervozita a tenze na dítě doléhá a to se též jeví jako nespokojené a napjaté.
Nejlepší metoda, jak snížit napětí a uvolnit se, je masáž, kterou maminka jemně dítěti provádí. Nejpřirozenější je být s dítětem na zemi, na dece a teplýma rukama masírovat ručky, uvolňovat pěstičky, pak předloktí, pak celé paže.
Stejně se postupuje u nohou - uvoňujte masáží dcerce plosky nožek, pak lýtka, kolínka, stehna.
Během tohoto fyzického kontaktu se na dítě usmívejte, povídejte mu nebo broukejte. K masáži použijte olej s vůní, kterou máte ráda (levadulový, růžový, ... atd. ).
Další vývoj se uvidí, při nezlepšení se svěřte do rukou fyzioterapeuta.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová