Horší řeč - necelé 3 roky. Do jakého věku je tento problém ještě v pořádku?

Zodpovězené
26. čer 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na řeč syna 2 a 3/4 roku. Syn je druhorozený a první syn tento problém neměl. Mladší syn přehazuje nebo nahrazuje slabiky ve slovech. To, že neumí všechny písmena, v tom problém nevidím. Například “zachvilku”, říká “záhodu”, “špagety”, říká “ špahaky” apod. Některá slova říká správně, ale často nevím, co mi říká a musím se jeho slova učit, abych je uměla správně přiřadit. Slova jsou podobná těm správným (nevymýšlí si svojí řeč), nešlape si na jazyk, ale slabiky jsou přeházené.

Je to něco, z čeho vyroste sám?

Jinak se snaží mluvit v krátkých větách typu “venku je čičí” nebo “ já chci jablíčko (jabícko)”. V září mu budou 3 r. a čeká ho školka.

Do jakého věku je tento problém ještě v pořádku?

Děkuji

Dobrý den,
na logopedii se většinou dochází až od čtyřech let, ale zkuste se poradit s Vaším pldd, který by Vám ev. dal doporučení i dříve.
Vývoj řeči je u každého dítěte jiný a jinak rychlý. Dle toho, co píšete, se mi to nezdá nijak hrozné. Asi bych vyckala do těch čtyřech let.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká