Fleky na nohou. O co by se mohlo jednat?

Zodpovězené
25. srp 2024

Dobrý den,

v letním období se mi již 2. rokem na nohou dělají lehce vystouplé červené fleky, které okolo sebe mají světlejší okolí. Někdy je okolí zbarvené i normálně, v barvě kůže, hlavně, když mám nohy nahoře, to vybledne i střed lehce.

Fleky nesvědí, nebolí, po několika dnech zmizí, potom se zas objeví jinde.

Můžete mi, prosím, poradit, o co by se mohlo jednat?

Děkuji

Dobrý den,

bez vyšetření a fotografie se to těžko hodnotí. Nicméně z Vašeho popisu by se mohlo jednat o zánět podkožního tuku (tzv. erythema nodosum). Můžete vzniknout po prodělání nějaké virózy, při užívání některých léků (např. antibiotik či hormonální antikoncepce). Může se zhoršovat teplem (proto se mohou objevivat v letnim období). Příznaky tohoto onemocnění jsou vystouplé zarudlé většinou bolestivé "fleky" na dolních končetinách (ale také nemusí být vůbec bolestivé). Nejčastěji se vyskytují na bérci, ale i jinde. Tyto vystouplé fleky mohou měnit barvu a spontánně ustoupí. Jejich léčba spočívá v terapii příčiny, která je vyvolala, a také léky na potlačení zánětu.

Dále by se mohlo jednat o zánět cév či projev střevního zánětu.
Jestliže to trvá už 2 roky, určitě doporučuji s tímto problémem navštívit Vašeho praktického lékaře k podrobnějšímu vyšetření. Ideálně v době, kdy jsou fleky na nohách patrné.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká