Dlouhotrvající rýma u 5měsíčního miminka. Máte podobnou zkušenost z praxe? Jak pomoci?

Zodpovězené
11. pro 2020

Dobrý den,

syn narozený začátkem července 2020, nedávno měl 5 měsíců. Cca od září do teď (tj. už 3 měsíce) má zadní rýmu - "chrochtá", kýchá, kašle ... Obvykle jsou hleny husté a těžko se odsávají. Nejhůře je to ráno, to vždy musím odsávat, přes den je už pak obvykle ok a ráno pak musím zase. Jsou dny, když se to zhorší, že musím odsávat i přes den, případně výjimečně je to tekutější a vyteče z nosu. Nebo jsou i dny lepší, kdy jsem nemusela odsávat vůbec, ale takových dnů bylo jen pár. Většinou prostě musím to ráno odsávat, má toho plný nos.

Dětská lékařka ještě někdy v říjnu předepsala kapky Pamycon, ty jsme týden dávali, nepozorovala jsem ale nějakou výraznou změnu. Lékařka má podezření, že to je alergická reakce na dvě kočky, které doma máme. A že s tím momentálně každopádně už nejde nic moc dělat, jen zvlhčovat vzduch, dávat mořskou vodu do nosu apod. Při každé návštěvě se mu dívá do hrdla, ale co si vzpomínám, tak nikdy neviděla žádné zarudnutí / zánět apod., takže např. očkování vždy proběhlo, jak bylo naplánováno, přesto ...

Jaký je Váš názor? Máte nějakou podobnou zkušenost z Vaší praxe?

Může to skutečně být alergie na kočky? Nebo čím to může být a jak jinak synovi pomoct?

To ranní odsávání je stresující pro nás oba - pokud to trvá týden-dva-tři, tak budiš, ale už jsou to tři měsíce ...

Děkuji za případnou reakci.

Dobrý den,

mám podobnou zkušenost se dvěma kojenci, kteří měli již v takto nízkém věku zduřelou nosní mandli - doporučuji udělat ORL vyšetření, včetně výtěru nosohltanu, a event. postupovat podle výsledku vyšetření.
Trvalé zahlenění může způsobovat i gastroezofageální reflux, zkuste synkovi zavést antirefluxní režim.
Nelze samozřejmě vyloučit ani dráždění sliznice dýchacích cest zvířecími chlupy - ve Vašem případě koček. Doporučuji omezit pobyt koček v místnosti, kde spí a nejčastěji pobývá chlapeček, zakoupit čističku vzduchu, odstranit textilie typu záclony, závěsy, koberce, plyšové hračky, polštářky.....uklízet na vlhko, aj. Na noc podat Fenistil kapky, které snižují dráždivost sliznic.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová