Dlouhotrvající rýma. Je to normální?

Zodpovězené
5. dub 2020

Dobrý den,

pročítala jsem otázky i odpovědi, abych nepsala zbytečně, ale nakonec stejně...

Mojí malé bude zítra 11 týdnů. Od porodu jsme řešily očička Opthalmoseptonex-atb kapky-Opthalmoseptonex, ty už jsou naštěstí lepší. Ovšem, od asi 12.2., se potýkame s rýmou se střídavými úspěchy. Už jednou jsem kvůli tomu odložila očkování, ve středu jsme měly jít znovu, ale teď mám pocit, že je to snad nejhorší. Snažím se ji odsávat, max. 2x denně, celou dobu používáme sprej mořské soli. Myslím, že prospívá, ani s tím přisaváním to není nejhorší (je plně kojena), ale úplně slyším, jak to v ní litá. Občas pšíká, od včera mám pocit, že snad i zakašle, teplotu nemá. Každopádně bych se chtěla zeptat, jestli je to normální...takhle dlouho řešit rýmu a zda by se nemohlo jednat o alergii, případně, jestli lze tak brzy testovat. Máme doma kočku, ani jeden z nás ale alergický není.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mírná rýma, zejména po ránu, po probuzení, je u kojenců běžná. Jestliže ale trvá zahlenění i během dne, navíc se přidává kašel a je i anamnéza zánětu v očích, doporučuji vyšetření. Tj. klinické vyšetření pediatrem, udělat též výtěr krčku a případnou bakterii léčit podle citlivosti.
Na zahlenění kojence se může podílet i gastroezofageální reflux, zkuste zavést antirefluxní režim.
O alergii jako takové je ještě brzy uvažovat, nicméně určitá opatření na snížení dráždění sliznic jsou vhodná - zkontrolovat, zda není v bytě plíseň, nenechávat kočku s dítětem v místnosti, snížit prachovou zátěž v bytě. Zkusit podat holčičce Fenistil kapky.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová