Dlouhotrvající a nepravidelná horečka u 6měsíční dcery. Může to být něco jiného než jen viróza?

Zodpovězené
7. říj 2019

Dobrý den,

prosím o radu ohledně mé dcery.

Dcera má 6 měsíců, porodní váhu měla 3980g, bohužel už nekojíme. Je to cca 3 týdny, kdy se u dcery objevila horečka nad 38 st.. Čekala jsem, co se z toho vyklube a 3. den jsem s dcerou vyrazila k pediatrovi - diagnóza: Má virózu, běžte si lehnout. Poslechla jsem.

Stav dcery se ale zlepšoval jen velmi pomalu a horečky ji atakovaly ve zvláštních intervalech - jeden den byla jako by nic, druhý den jí vyletěla horečka jen v noci, pak zase nic, a pak horečky i přes den, jako na houpačce. Na pár dní to přestalo a vše vypadalo ok, ale horečky se vrátily a opět přetrvávaly 3 dny, tak jsme opět šly k pediatrovi. Tentokrát jsem trvala na crp, bylo 20+, nízká hladina imunoglobinu, takže dostala atb (fromilid 2,5ml po 12h) a za týden má přijít na krev.

Proč až za týden? Co ukazuje nízká hladina imunoglobinu?

Závěr pediatra - opět viróza. Prý to chytila od starší dcery, ale ta má jen trošku rýmu a mladší dcera rýmu ani kašel nemá. Už jsou to zas 3 dny a stav dcery se výrazně nelepší. Dnes v noci opět horečky, podala jsem jí paralen, dceři se ulevilo a konečně usnula. V noci ale strašný plač. I přes to, že byla přikrytá, byla celá studená (35,6 st.) a politá studeným potem a zároveň byla úplně propocená, tak moc, že podložka se dala skoro ždímat. Moc nejí, aktuální váha je 7kg. Za poslední měsíc přibrala jen 370g. Dr. doporučil přestat dávat příkrmy a dávat více mléka, ale tomu také moc nedá, cca 700-800ml/den, přičemž nejvíce pije v noci. Pije mléko babylove - nevím jestli je dost kvalitní, ale je jediné, po kterém dcera nemá takové zácpy, na které velmi trpí. V noci skoro nespí, neustále se budí.

Prosím poraďte, už jsme zoufalí.

Dobrý den,

kromě brzkého opakování vyšetření krve ( CRP, krevní obraz, sedimentace, biochemie ) doporučuji co nejdříve rozbor moči, včetně kultivace moči, dále doplnit ORL vyšetření ( může mít zánět středního či zevního ouška, i bez probíhající rýmy ), výtěr krčku, případně sono bříška a RTG plic.

Imunoglobulínů je více druhů, nevím, který máte na mysli.

Fromilid je makrolidové antibiotikum, s pomalejším nástupem účinku než např. penicilín, nicméně 3. den léčby bych už očekávala léčebný efekt.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová