Dítě z ničeho nic hodně spí. Mohou takto děti reagovat na počasí?

Zodpovězené
18. srp 2024

Dobrý den,

můj 19měsíční chlapeček je velmi živé a veselé dítě. Dnes ale po probuzení je mrzutý a spavý. Šel spát kolem 9. hodiny večer, ráno vstal, napil se a znova usnul manželovi v náručí. Prospal do 12 hodin dopoledne. Najedl se, trošku si hrál do 2 hodin do odpoledne a znovu usnul. Dopoledne měl subfebrilii 37.3 a nyní je bez teploty.
Všichni mě doma uklidňují, že je to tím počasím, ale začínám mít strach. Na pohotovost jsem volala, aby mi poradili, zda máme přijet nebo ne, ale nepříjemná sestřička mi řekla, že je asi unavený, tak proto spí.

Mohu se zeptat, zda děti mohou takhle opravdu reagovat na počasí?

Jinak pije a jí bez problémů. Průjmy nemá.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ranní zvýšená teplota a únava by mohla značit nějaký počínající infekt.
Je pravda, že počasí může ovlivňovat únavu, obzvlášť takto horké a dusné počasí posledních dní, nicméně bychom to neměli podceňovat.

Důležité je dítě pozorovat, zda se neobjeví nějaké další příznaky (horečka!, bolest hlavy!, nechutenství, změna nálady, kašel, rýma, zvracení, průjem, vyrážka apod.).
Také by spavost mohla být příznakem něčeho vážnějšího. Např. je důležité, zda neutrpěl syn nějaký úraz hlavy v předchozích dnech, pak určitě doporučuji navštívit pohotovost.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká