Děvčata a vývoj. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
27. srp 2024

Dobrý den, paní doktorko,

můj dotaz se týká sexuálního vývoje děvčat. Moje dcera dostala první menstuaci a bylo jí 11 let a 8 měsíců. Jsem z toho nešťastná, protože vidím, že mentálně na to prostě ještě nemá a ten vývoj té psychické stránky s tou tělesnou vůbec neladí, ale nedá se nic dělat, nějak s tím bojujeme. Nechce se o tom bavit, ale tak nějak se o sebe zvládne v tomto ohledu postarat. Já ale vždy trnu. Odmítá mé rady poslouchat a tak se stane, že do sprchy večer nejde. Druhý den už jo, ale vždy mi během menstruace jeden den vynechá. Vždy jsem jí vše vysvětlila, naučila, o těchto ženských věcech je poučená z dřívějška, ale ta moje snaha je trošku pomíjena.

Co ale mne trápí ještě více je, že má zřejmě nějaký výtok - na nic si nestěžuje (to by mi zase řekla, že ji něco bolí a tak), jen prostě má zašpiněné spodní prádlo. Už jednou jsme s tím byly na gynekologii a nezjistili nic. Tak nevím, zda je normální, aby toto měla.

A nebo existuje něco i pro mladé slečny, aby ten výtok nebyl?

A taky mě moc trápí to, jak strašně "čpí" její pot. Jakmile se zpotí, tak je cítit a nechápu, proč tak moc a proč je to tak u děvčat. Je mi až stydno. Večer se osprchuje, každý den má čisté prádlo a oblečení, navoní se deodorantem, ale jakmile je vyšší aktivita, tak ten pot strašně páchne.

Co s tím?

Děkuju za radu. Přeji pěkný den.

Dobrý den,

dospívání je složité období pro obě dvě strany - jak pro dítě tak pro rodiče. Chce to čas. Buďte trpělivá a chápavá. Existuje i nějaká literatura, která pomáhá dospívajícím slečnám se ve věcech dospívání vyznat.

Pokud máte pocit, že se výtok od minlé návštěvy nějak změnil (barva, množství, zápach), pak budete muset navštívit gynekologa znova. Bylo by třeba udělat výtěr, aby se zjistila etiologie (tj. původce) výtoku. Mikrobiální etiologie by se projevovala zápachem, pálením či svěděním, a vyžadovala by antimikrobiální terapii (antibiotika či antimykotika).
Pokud ale není přítomno svědění či bolestivost a výtok nezapáchá, pak by se mohlo jednat o fyziologický výtok, který je způsobený hormonálně. Jeho funkcí je lubrikace a imunitní ochrana.

Zápach potu je individuální, závisí na mnoha faktorech (strava, ochlupení apod.). Vyšší zápach potu však nebývá známkou nějakého problému. Možná by pomohlo používat deodorant častěji za den, změnit značku apod.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká