Čtyřměsíční miminko málo pije um. Čím to může být?

Zodpovězené
15. srp 2024

Dobrý den,

dcera se narodila o tři týdny dříve s porodní váhou 2 700 g, při propuštění z nemocnice měla 2 410 g. Dnes jí je přes 4 měsíce, je na umělém mléku a nevypije mi více jak 560 ml za den. Když jsem začala přikrmovat mrkvičkou, začala mi pít ještě méně a vypije kolem 300 a 400 ml za den. Pokud jí přidám, tak blinká. Jinak váží necelých 5 kg.

Zajímá mě, zda je to v pořádku, nebo ne. Mně se to úplně nezdá. První syn se narodil normálně 3,5 kg a ten po dvou měsících měl virózu která ho motivovala odmítat mléko, takže neměl na výběr a nakonec musel i dřív začít s příkrmem a do roka odmítal jakékoliv mléčné výrobky. Postupem času se to změnilo a někdy od 3 let mléko miluje - samozřejmě už mu je šest a pije normální mléko.

Myslíte, že to může být s tím spojené dědičně?

Nebo nevím....bála jsem se, aby tak malá nedopadla, že bude odmítat mléko.

Děkuji

Dobrý den,

kojenec by měl vypít alespoň 150 ml na kg hmotnosti za den. Čili pro 5 kg je to 750 ml za den. Ve čtyřech měsících je možné umělé mléko mléko postupně nahrazovat příkrmy. Také by se v tomto veku měl již pitný režim podpořit pitím čaje či vody. Důležité je, zda malá prospívá (tj. roste a přibývá na hmotnosti) a psychomotorický vývoj.

Pokud se Vám něco nezdá, řešte to s Vaším pldd, který má všechny informace o průběhu prospívání.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká