Borelióza. Jak postupovat po dobrání antibiotik?

Zodpovězené
2. zář 2024

Dobrý den,

syn, 7 let, byl několik měsíců často unavený a bolela ho hlava. Nechali jsme nabrat krev a vyšla mu borelióza v časné fázi. Dr nasadila Cefzil na 14 dní.
Žatém je stále unavený, řekla bych více než předtím (ale přikládám to k těm antibiotikům, trva mu vždy déle než se po antb dostane do starých kolejích jsme doma, občas když není sluníčko jdeme na malou procházku a syn je vždy pak dost unavený.

Chtěla jsem se zeptat jak se postupuje po dobrání antbibiotik? Dělají se ještě nějaké kontrolní náběry, zda antibitika zabraly? Popřípadně za jak dlouho?

Četla jsem, že protilátky můžou být v krkvi ještě dlouho po dobrání a tak se kontrolní odběry nedělají.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
kontrolní odběry se nedělají. Po dobrání ATB je únava možná. Proto doporučujeme ještě min 14 dní klidový režim. Kdyby se ale přidaly ještě nějaké příznaky (bolest hlavy, horečka, nějaké kožní reakce, bolest kloubů apod.), pak doporučuji raději navštívit lékaře ke zhodnocení.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká