Dobrý den,
ráda bych se zeptala, možná je má otázka hloupá, nebo se obavám zbytečně...
Jak je to se syndromem třeseného dítěte?
Když mě 20m. dcera kouše a škrábe (nedělá to často, ale dělá), neznám příčinu PROČ, nebo co je podnětem, proč to dělá? Zatím jsem na to nepřišla. Hlavně, když jsme v posteli a kousne mě, jak ležím, vezmu ji v podpaží, přizvednu a odstrčím, odhodím je asi silný výraz (většinou sedí, není ve stoje) a ona dopadne zády a hlavou na matraci. Není to často, to opravdu ne. Ona je v posteli vždycky jak živel.
Může se to považovat za syndrom třeseného dítěte a způsobit závažné problémy?
Už jsem to takhle dřív párkrát udělala, vzhledem k tomu, že lumpačí stále a i po tomto posledním incidentu se směje, lumpačí jakoby nic, tak nevím. Vzteklá je normálně.. 🤷♀️ Vím, že bych to vůbec neměla psát, ale dává mi to zabrat, jsem na ni sama a občas už ztrácím nervy, ale nikdy ne tolik, abych jí ublížila, to ne proboha, ale z tohoto mám nějak obavy a nikdy mi to nedojde.
Děkuji
Dobrý den,
syndrom třeseného dítěte vzniká při silném třesení s dítětem, kdy se jeho hlavička pohybuje směrem dopředu a dozadu opakovaně v rychlých intervalech. Tímto pohybem dochází k opakovanému nárazu mozku do lebky a tím vznikají mikrotraumata v mozkové tkáni, která se pak projevují především neurologickými poruchami, poruchami dýchání apod.
Pohybem, který popisujete, by k němu dojít nemělo. V každém případě vyžaduje manipulace s dítětem velkou opatrnost. A každému pádu či nárazu hlavy by se mělo dítě vyvarovat.
Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká