Apgar skóre a nízká známka za barvu po narození. Co to znamená?

Zodpovězené
28. únor 2019

Dobrý den,

když dítě ,,dostalo nižší známku,, na barvu po narození, znamená to, že už se mu moc nedařilo? A bylo by to horší, kdyby bylo u matky déle?

Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný den

Dobrý den,

stav novorozence těsně po porodu vyjadřuje tzv. Apgar skore https://www.modrykonik.cz/vyvoj-ditete/apgar-skore/ , které popisuje pět životních projevů novorozence. Nejvyšší možný počet bodů je 10, tj. 5 x 2 body. Lékař hodnotí tento stav celkem třikrát, a to v první, páté a desáté minutě života. Jedno z hodnocených kriterií je zabarvení kůže. Ta může být růžová ( 2 body ) - cyanotická, promodralá ( 1 bod ) - bledá ( 0 bodů ). Snížené hodnocení barvy kůže o jeden bod není příliš významné pro další zdraví a vývoj dítěte, mnoho novorozených dětí běžně dostává nižší známku za " barvu ".

Pokud existuje riziko asfyxie či jiné ohrožení plodu, resp. novorozence, pak je důležité včasné porození dítěte.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová