Aceton z úst. Co by to mohlo znamenat kromě diabetu?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobrý den, paní doktorko,

již po několikáté cítím z úst u syna skoro dva roky aceton z úst. Poprvé to bylo při viróze, potom když měl patogenní bakterii ecoli ve střevě a měl průjem a skoro nic nejedl. Pak se to stalo znovu, ale nebyl nemocný, nehladověl ani nezvracel. Sdělila jsem to naší praktické lékařce, a ta nás 2krát poslala na odběr krve. Glykemie na lačno a glykovaný hemoglobin. Vše bylo v pořádku. Dnes jsem aceton cítila u syna z úst od rána, cítila jsem to i v moči.

Mohla bych se prosím zeptat na Váš názor, co by to mohla znamenat, kromě diabetu?

Samozřejmě zítra hned budu informovat naši lékařku, ale chtěla jsem znát i Váš názor.

Děkuji a přeji krásný víkend.

Dobrý den,

příčin acetonového zápachu z úst může být kromě diabetu více. Kromě acetonového zápachu z úst provází diabetes také zvýšená žíznivost, zvýšené močení, úbytek na váze, únava, bolest břicha, nechutenství.
Dalšími příčinami acetonového zápachu z úst může být hladovění. Např. při střevní infekci (průjmy, zvracení).
Dále může být příčinou tohoto zápachu z úst nějaká dieta, např. tzv. ketodieta, kdy je omezený příjem sacharidů (cukrů) ve stravě, tělo si tak bere energii z tuků a tím může vzniknout acetonový zápach z úst.
Další příčinou mohou být některé vrozené metabolické choroby, otravy určitými chemikáliemi. Dále také některá srdeční nebo ledvinová onemocnění či poruchy hospodaření s vodou. Je určitě nutné navštívit Vašeho dětského lékaře pro děti a dorost.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká