9měsíční nechce jíst příkrmy. Co byste mi poradila?

Zodpovězené
5. črc 2024

Dobrý den,

prosím Vás, co byste mi poradila?

Kojím a od 6. m. je malá na příkrmech. Ze začátku mi docela jedla, ale teď do ní nemůžu dostat žádný oběd. Snažím se, aby jedla i sama, má svoji lžičku, zkouším, aby jedla v houpátku, nebo na mně a stejně nic nechce. Ráno mi sní trochu jogurtu, křupku, ovocnou přesnídávku, ale to tak půlku. Kaši vůbec nechce. Problém je, že ani moc nepřibírá. Má 76 cm a 7 kg. Nutné podotknout, že já jako dítě jsem byla extrémně hubená, rychlý metabolismus a to stejné manžel. V 25 letech vážil 65 kg a nemohl přibrat. Můj tatínek to samé - jako malému mu dávali rybí tuk, aby přibral, ale i tak si dělám starosti. Kojit chci dál, ale tohle mě opravdu moc stresuje😒.

Lékařka do mě stále hustí, že musí přibrat, ale já dělám maximum.😒

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

musíte dál zkoušet různé příkrmy (masozeleninové, různé druhy kaší, ovocné). S ovocnými ale pozor, aby si dítě nezvyklo pouze na sladké příkrmy.
Dále zkoušejte různé konzistence příkrmů:od kaší přes méně rozmixované pokrmy až po např. kusy uvařené zeleniny, brambor, ev. např. mletého masa (karbanátky apod.).
Dále zkoušejte také různé teploty příkrmů. Některé děti např. tolerují pouze studené příkrmy. Můžete zkusit "kapsičky" k opakovanému použití, které si plníte sama. Dítě z nich příkrm vysaje, což je většinou baví.
Zkuste zavést jídlo hrou, aby ho jídlo bavilo. Můžete použít různé maňásky na ruku, oblíbené hračky apod.), barevné nádobí, příbory apod.
Také může pomoci, když jí celá rodina spolu, tím je dítě více motivované k jídlu. Je to velmi náročné, ale nic jiného nezbývá.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká