8měsíční miminko neprdí a má nafouklý žaludek. Jak mu pomoct? Kde může být problém?

Zodpovězené
19. led 2020

Dobrý den,

chci se zeptat, mám miminko 8 měsíců a pár dní od narození uplakané. Nejprve koliky, a pak neustálá bolest bříška. Nesčetná vyšetření, 2x pod narkózou, magnetická rezonance a endoskopie žaludku, protože nepřibíral a stále zvracel. Shrnutí, že má delší střeva, pomalou peristaltiku a z toho má zácpu . Bereme Forlax, moc mu stolici nezměkčí, ale aspoň ji vytlačí.

Co mě trápí je, že strašně málo prdí, a když neprdí, jde mu vzduch do žaludku, krká a zvrací. Ještě v 6 měsících měl 5,3 kg. Jsem už z toho zoufalá.

Při poslední prohlídce 16.12 měl 5,8 kg. Nabral, jelikož paradoxně v nemocnici chytl adenoviry a asi se mi zrychlila peristaltika a krásně krkal a kakal (i když kyselé, ale průjem to nebyl, spíš hleny kusy bílé). V nemocnici předtím Forlax- fungoval, měl řídkou stolici, ale nevytlačil ani prd. Naopak, jak tlačil, všechen vzduch mu šel do žaludku :(, pak má nafouklý žaludek a nevejde se do něj víc než 100 ml mléka, protože zbytek zvrací.

Jediné, co mu nedělali, bylo vyšetření střev nebo dělali Irigografii, když byl malý a bylo to ok. Pak nasadili Bebu HA a vlastně 5 měsíců měl strašnou zácpu.

Chci se zeptat, nevíte, jak miminku pomoct nebo jak zrychlit peristaltiku nebo kde může být problém?

Nemohla mu dřívější zácpa roztáhnout střevo a za tím ho má zúžené, a proto všechny plyny místo zadečkem, jdou zpět do žaludku?

Jsem už opravdu zoufalá, neužila jsem si ještě spokojené miminko. Neustále má problémy s bříškem, nafouklý žaludek, bolí ho, má kruhy pod očičkama.

Nyní jsme na Nutrilonu alergy care. Měli jsme i Alfamino, které ale zvracel úplně.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

péče o trávení a stolici zřejmě bude Vaše téma na dlouho. Na zrychlení peristaltiky existují léky, tzv. prokinetika, jsou ale určena pro dospělé, popř. děti od 12 let. Jestliže je dítě v péči gastroenterologické poradny, obraťte se na ně s dotazem, zda mají s tímto nějaké zkušenosti u malých dětí a co by doporučili. Kromě laxantiv ( Forlax, laktuloza ) má mírně projímavý účinek hořčík (magnezium).
Co se týká zúžení střeva - taková vrozená vada existuje, čili bylo by vhodné výhledově udělat kontrolní grafiku střev, tj. irrigografii, sono bříška, sledovat stav výživy kojence.
Jestliže dítě mléko netoleruje (nesnášenlivost laktózy?) doporučuji zkusit bezmléčnou dietu (při zajištění přísunu vápníku z jiných zdrojů). Zavést příkrmy, které dítě dobře snáší a které mu nezhoršují zácpu a plynatost (stavící účinek má rýže, mrkev, banán..., další se musí vyzkoušet), zajistit pitný režim. Trvale podávat laktobacilus (např. Bio Gaiu).
Pasáž střevní je podporována pohybem a dobrým zapojením břišního svalstva. Doporučuji proto rehabilitaci a vhodná cvičení, zejména, má-li dítě větší objem bříška.
Při akutních potížích použít rektální rourku, eventuelně klysma.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová