7m miminko nechce ovoce ani UM. Jak přimět dítě k pestřejší stravě?

Zodpovězené
7. únor 2019

Dobrý den,

malému je 7,5m a od 4.m přikrmujeme. Masozeleninu už jí krásně, akorát mu musím dávat jen to, co mu chutná, a potom má rád kaši, ale nechce ovocnou přesnídávku ani UM (přes den).

Takže to vypadá tak, že k snídani má kaši (někdy mu do toho přidám ovocnou přesnídávku), ke svačině zkusím dat ovocnou přesnídávku, ale většinou sní tak 3-4 lžičky a UM nechce, tak udělám trochu kaše a namíchám mu to tak půl na půl (někdy nechce ani to). Oběd jde dobře, to je masozelenina, druhá svačina je podobná jako prvni a večer je kaše před spaním. V noci vypije klidně i 210ml UM. Takže to někdy dopadne tak, že má vlastně 4x denně kaši. To mi nepřijde dobré. Můžu mu dát třeba místo jedné svačiny zeleninu? Zkoušela jsem i zmenšit dávky a protáhnout intervaly, ale pořád stejné. Jogurt prý smí až od 8. měsíce, ale stejně si myslím, že nebude mít moc úspěch.

Už nevím, co mu dávat? Čaje vypije dost, někdy mi přijde, že až moc (300 - 400 ml denně). Přijde mi, že někdy nemá ani hlad a pak dělá scény. Někdy se stane, že svačiny vlastně vůbec nejí, takže má jen 3 jídla.

Ještě se chci zeptat, jestli třeba nezrušit noční krmení? Že by mohl potom mit ve dne větší hlad. Často se při dávání do jídelní židličky brání a propíná do luku. Vyhublý zrovna neni, ale jestli přibírá, nevím. K doktorce jdeme až za 2 týdny.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

jak jsem již zmiňovala v dřívější odpovědi, kojenec postupně přestává být závislý na výlučné mléčné výživě. Pro hrazení jeho potřeb pro růst a vývoj se zavádí nemléčné příkrmy, které se postupně stanou hlavní složkou jídelníčku.

Čili - do mléka ho nenut'te, nechte mu vypít dávku podle jeho chuti, jedno noční krmení ještě ponechte. Masozeleninový příkrm jí s chutí, takže místo ovocné dávky mu dejte i ke svačině jeho oblíbenou zeleninu. Ovoce průběžně nabízejte, ale nemusíte jej do jídla nutit. Postupně zkuste obohatit jídelníček o jogurt, jak doporučeno.
Podle mých zkušeností není třeba mít v jídelníčku kojence všechny dostupné druhy zeleniny a ovoce, zcela postačí mu podávat jen jím oblíbenou zeleninu, ovoce, maso, kaši. Časem si sám jídelníček obmění.

Rozhodující je pravidelný dobrý přírůstek hmotnosti. Jak si vede, uvidíte na příští kontrole hmotnosti.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová