19ti denní miminko sebou ve spaní trhá. Může to být separační úzkost nebo noční děsy?

Zodpovězené
7. říj 2019

Dobrý den,

prosím o radu. Mám doma 19ti denní miminko a když usne, tak ho často trhá ze spaní. Někdy to ustojí a spinká dál, ale někdy se trhne s hrozným pláčem a nedá se uklidnit. Často se stává, že pobrekává i ze spaní. Hladem by to být nemělo, bolesti bříška se snažíme předejít říhnutím, masáží bříška, cvičením s nožičkama, potíráním olejíčky.
Měla jsem těžký porod a dcerka mi byla hned po porodu odebrána, nosili mi ji až po půl dni na kojení.
Může mít z toho nějakou separační úzkost a noční děsy?

Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

u novorozence starého 19 dní bych uvažovala o baby kolice, je to nejčastější příčina neklidu a pláče novorozence a kojence. Někdy neklid způsobuje i gastroezofageální reflux, čili návrat obsahu žaludku do jícnu ( někdy je reflux provázen ublinkáváním, někdy ne ).

Kromě Vaší výše popsané péče bych doporučila antirefluxní režim - kojit dítě pravidelně po 2,5 až 3 hodinách, pobyt u prsu neprodlužovat nad 15 minut, po krmení dítě uložit do zvýšené polohy a nemanipulovat s ním 20 minut.

Jestliže bylo dět'átko po porodu kříšené ( píšete o těžkém porodu ) a případně má poruchy svalového napětí ( třes, trhání, propínání ) patří do péče a sledování dětským neurologem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová