Alergie na mléko

Alergie na mléko nebo alergie na bílkovinu kravského mléka je imunitní rekce organismu na bílkovinu kravského mléka (BKM).
Alergie na mléko

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj fotografií: DALL-e

Zdroj fotografií: Hojdavak

Alergie na mléko se může projevovat jedním nebo kombinací více příznaků z široké škály kolika25, bolesti břicha, průjem1, zácpa, zvracení3, gastroezofageální reflux4, hleny ve stolici3 či krev ve stolici1. Ekzém24, kopřivka, otoky, časté nemoci dýchacích cest, časté záněty středouší8, dlouhodobá rýma či kašel, astma3, nechutenství4, nepřibírání, chudokrevnost, neklid, poruchy spánku a nebo poruchy chování jsou ale také příznaky alergie na mléko.

Alergie na mléko postihuje přibližně 5-7% malých dětí (dětí do 3 let), některé prameny uvádějí až 10%.

Diagnostika alergie na mléko

Alergie na mléko může být typu IgE (kdy se v těle tvoří specifické IgE protilátky), nebo typu non-IgE (alergická reakce probíhá jinými mechanismy imunitního systému), non-IgE typ má více než polovina alergiků na BKM a nelze ho dokázat krevnímy testy, nemusí se projevit ani reakce při kožních testech. Testy specifických IgE protilátek jsou, obzvlášť u malých dětí, spolehlivé nanejvýš na 50%. Mohou vycházet falešně pozitivně, kdy se v krvi nachází specifické IgE protilátky proti některé z BKM, ale reálně k alergické reakci na ně nedochází.
Děti a mléko

Mohou ale vycházet především falešně negativně, kdy se v krvi specifické IgE protilátky nenachází, k alergické reakci po požití BKM dochází jinými mechanismy imunitního systému (non-IgE alergie), jedná se zpravidla o pozdní reakce (v řádech i dnů po snězení BKM). Jedinou spolehlivou diagnostickou metodou je tedy eliminačně-expoziční test více o něm naleznete ve článku o potravinových alergiích6. Často bývá alergie na mléko zaměňována s intolerancí laktózy3.

Prognóza alergie na mléko

Kravské mléko obsahuje více než 100 různých bílkovin, nejvíce má kaseinu (tvarohové bílkoviny), dále obsahuje syrovátkové bílkoviny (beta-laktoglobulin, alfa-laktalbumin), hovězí protilátky (gamaglobuliny), laktoferin, hovězí sérový albumin (ten je obsažen i v krvi, mase a orgánech hovězího dobytka). Alergie na syrovátkové bílkoviny obvykle vyhasíná rychleji a častěji, do tří let věku vymizí u 90-95% alergiků na BKM. Alergie na kasein relativně často přetrvává do dospělosti, do tří let věku vymizí u zhruba 60% alergiků na BKM. Alergici na BKM mají v pozdějším věku vyšší riziko alergie na roztoče.

Souběh alergie na mléko s alergií na jiné potraviny

Poměrně častý je souběh alergie na mléko s alergií na jiná živočišná mléka1 (kozí, ovčí) z důvodu podobnosti bílkovin), riziko reakce je velmi vysoké. Ve zhruba polovině případů soubězně dochází alergii na sóju (sójové mléko ani sójové umělé mléko se tedy pro alergiky na BKM nedoporučují), ve třetině případů na sóje příbuzný karob (svatojánský chléb, rohovník). Ve zhruba desetině až pětině případů dochází k reakci na hovězí maso či telecí maso (záleží, na které bílkoviny mléka je alergie - jedná se především o reakci na hovězí sérový albumin). Určité riziko alergické reakce je i u jiných luštěnin3, protože stejně jako sója a karob1 patří do stejně čeledi bobovitých.
Alergie na BKM a jiné alergie

Podle MUDr. Martina Fuchse (člena výboru České společnosti alergologie a klinické imunologie) může u citlivých jedinců docházet k alergické reakci nejen na samotnou luštěninu, ale i na potravinářská aditiva z nich vyráběná. V případě karobu se jedná o karubin. Ve složení výrobků se uvádí i jako moučka z lusků svatojánského chleba neboli také rohovníku, karobová guma, vláknina ze semen svatojánského chleba, či E410. Karubin je možné najít ve složení AR umělých mlék, přípravcích na zahuštění mateřského mléka v případě gastroezofageálního refluxu a také v některých kaších, které jsou určeny speciálně pro alergiky. Kromě karubinu jsou z luštěnin vyráběny i další škroby, a to guma guar (E412), guma tragant (E413) a guma arabská (E414).

Léčba alergie na mléko

Léčba alergie na mléko spočívá v dodržování bezmléčné diety, na pití a vaření lze používat rostlinné nápoje ("mléka")1, vápník lze nalézt ve spoustě různých potravin. Pokud je dítě kojeno70, dietu často musí držet i maminka (pokud dítě reaguje i přes mateřské mléko), pokud dítě dostává umělé mléko, jsou běžná, sójová a HA UM kontraindikována, je třeba přejít na UM49 s plně štěpenou BKM (Nestlé althéra, Nestlé alfaré, Nutrilon14 allergy care, Nutrilon allergy digestive care) a nebo, v případě silných reakcí, na UM vyrobené z volných aminokyselin (Alfamino, Neocate2 a Humana1 Sineall). Bílkoviny kravského mléka jsou termostabilní alergeny - jejich alergenní potenciál se varem snižuje jen minimálně. V léčbě alergie na mléko je doporučeno každý den podávat probiotika6 (u kojených dětí je bere maminka), dbát na zdravá střeva (omezit sladké a lepek) a hlídat dostatek bílkovin, kvalitních tuků2 a vápníku ve stravě (a v souvislosti s vápníkem i vitamínů D a K2).
Bezmléčná dieta

Během diety je třeba vyhýbat se živočišnému mléku ve všech jeho formách, bílkoviny kravského mléka (kozího, ovčího mléka) se nalézají v mléce jako takovém (i bezlaktózovém), syrovátce a veškerých mléčných výrobcích (bezlaktózové mléčné výrobky se množstvím BKM neliší od těch běžných) - např. jogurtu, podmáslí, sýrech, tvarohu, smetaně, másle, můžeme je nalézt i v ostatních potravinách. Je proto nezbytně nutné číst složení všech potravin a kosmetiky (i ta totiž může obsahovat mléko či jeho složky), nevyhovující složení má především značná část druhů pečiva, margarínů, uzenin a sladkostí, mezi BKM patří i položky jako mléčná bílkovina (milk protein), laktalbumin, kasein, kaseinát, syrovátka (whey).

Bezmléčná dietaHovězí sérové bílkoviny či kasein také obsahují některé vakcíny, jedná se o, v rámci povinného očkování aplikovaný, Infanrix hexa nebo Hexacimu, z dalších např. Infanrix, Infanrix-IPV/Hib, Infanrix Hib, Pediacel, RotaTeq, Rotarix1, Synflorix, Prevenar 13, Varilrix. I u nich je tedy potřebné dávat si pozor, v případě, že víme o své či dětské alergii na mléko.

Umělá mléka při alergii na bílkovinu kravského mléka

Mléčná výživa s plně (s více než 99%) štěpenou bílkovinou kravského mléka

  • určená pro děti alergické na bílkovinu kravského mléka s výjimkou silných alergiků, kteří tolerují jen umělá mléka vyrobená z volných aminokyselin:
Nestlé Alfaré
Nestlé Althéra
Nutrilon 1 Allergy Care
Nutrilon 2 Allergy Care
Nutrilon 1 Allergy Digestive Care

Mléčná výživa vyrobená z volných aminokyselin

  • určená pro děti alergické na bílkovinu kravského mléka a děti trpící multiproteinovou alergií (reagující na více potravin)
Alfamino ®
Humana Sineall1
Neocate2
Neocate Advance

Více o alergii na mléko na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Bezmléčná dieta: http://www.proalergiky.cz/alergie/alergie-na-mleko
  2. MUDr.Pavel Frühauf: Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka
  3. MUDr. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
  4. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/dil-9-dostatek-vapniku-i-bez-mleka
  5. http://www.espghan.org/fileadmin/user_upload/guidelines_pdf/Diagnostic_Approach_and_Management_of...
  6. http://www.kidswithfoodallergies.org/resourcespre.php?id=140&
  7. http://www.ulekare.cz/clanek/alergie-na-soju-se-casto-poji-s-alergii-na-ostatni-lusteniny-6175
  8. http://de.wikipedia.org/wiki/Johannisbrotbaum
  9. http://www.cybercolloids.net/information/technical-articles/carob-and-locust-bean-gum-production
  10. http://recipes.howstuffworks.com/what-is-carob.htm
  11. https://web.archive.org/web/20190330172931/http://www.carobana.com.au/carob.html
  12. http://www.allergy-clinic.co.uk/airway-allergy/oral-allergy-syndrome/
  13. http://sk.wikipedia.org/wiki/Karob
  14. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/03/10.pdf
  15. http://realrawfood.com/health-benefits-carob
  16. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-321-CAROB.aspxactiveIngredientId=321&act...
  17. http://www.celostnimedicina.cz/karob-jako-zdravejsi-alternativa-kakaa-nebo-cokolady.htm
  18. http://www.viscojis.cz/teens/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=163
  19. http://www.ulekare.cz/clanek/alergie-na-soju-se-casto-poji-s-alergii-na-ostatni-lusteniny-6175
  20. http://web.practicus.eu/sites/cz/Documents/Practicus-2008-06/30-potravinova-alergie.pdf

Hodnocení a zkušenosti s alergií na mléko

Máš zkušenost s alergií na mléko?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
simulinecka1  1. lis 2016

Alergie na kravské mléko

My ji poznali tak, že malá mi najednou začala zvracet pokaždé, když se do ní dostala kaše, jogurt, vždy zvracela obloukem, pak zácpa a vyrážka. Po návštěvě doktorky, která udělala testy, se potvrdilo, že malá má částečnou alergii na kravské mléko. Nyní už zvládáme mléko lépe, takže nás čekají odběry, jetli se to zase zlepšilo.
netyka  11. črc 2016

Byla jsem vystrašená, ale není tak zle

Na "prdíky" (jak se říká) trpěl náš Jaroušek od narození a já často slýchala že "kluci na to trpí" a trpělivě jsem ho chovala, masírovala bříško, cvičila nožičkama a často kojila a čekala, že to přejde. Ale nepřecházelo.

Kůži měl vždy krásnou a hladkou. Stolici měl asi pětkrát denně, ale i to může být u kojeného miminka normální. Ve 4 měsících jsem ale v plínce poprvé objevila krvavé nitky. Strašně jsem se vylekala.
Pediatrička si ale věděla rady - zkontrolovala konečník (aby vyloučila natržení), poslala nás na SONO břicha (aby vyloučili nějaké vnitřní poškození), naordinovala mi vysadit všechny potraviny, co obsahují mléko a objednala nás na alergologii Immunoflow v Letňanech.

Dietu držíme od té doby pořád, zvykli jsme si na ni (viz https://www.modrykonik.cz/blog/netyka/article/j...) a projevy alergie u syna postupně ustupují. Takže nakonec není tak zle.
https://www.modrykonik.cz/blog/netyka/article/j...
1 člověk považuje za užitečné
veroushek  1. bře 2016

Po dlouhém pídění se po příčině kolik se zjistilo

Bohužel i syn má zkušenost s ABKM. Nejtěžší je odhalit to. Doktoři dnes berou matky na lehkou váhu a řeknou: A dáváte kapičky na prdíky? Nojooo, chlapečci na to trpí. Nehledě na to, že jsem apelovala na řádné prošetření toho, proč dítě prořve celý den, zvrací, má zácpu, tuhý nebo hlenový bobíky a odmítá přijímat mléko. Nejhorší je, že člověk zkusil snad vše ( kapky, probiotika, baby masáže, cvičení, tejpy, rourku, mastičky, čaj...) .

Pediatře jsem volala snad 3x denně. Až mi syn vypil jen 20 ml za den, a to jen stříkačkou, nechala jsem ho hospitalizovat a tam se provedly testy na ABKM. Čeká se dlouho na výsledky a testy jsou jen 50% procetní. Ale když je to někde napsaný, aspoň máte od doktorů pokoj . Jinak vám jako rodiči nebudou věřit. Toť moje zkušenost.
1 člověk považuje za užitečné
ammmi  6. črc 2015

Projevy

Bohužel jsme na ABKM přišli až nedávno, ale když se ohlédnu zpětně: po začátku podávání UM měl syn řidší stolici než při kojení, občas se objevil flíček ekzému, který vždy zmizel, čím více ml. výrobků ve stravě, tím se příznaky stupňovaly - neustále průjmovitá stolice, rozšířil se ekzém a poslední kapkou byla meléna (natrávená krev ve stolici). Okamžitě jsme vyřadili vše, co má ve složení mléko a zlepšení bylo vidět prakticky hned, stolice jednou denně, tuhá, ekzém se začal lepšit.

Alergie máme v rodině, jen na úplně jiné alergeny.

Dnes si vyčítám, že jsem nenastavila dietu mnohem dříve, měla jsem už chvíli podezření, že vadí právě bílkovina kravského mléka, jenomže to byla otázka "Co bude jíst?" byl to závisláček na jogurtech a kakau jako já.

Naštěstí je dnes k dostání spousta alternativ, takže i vařit a péct se dá úplně v pohodě, jen se do toho člověk musí dostat. :-) A kdo ví, třeba se alergie časem zbavíme.
U dalšího dítěte budu opatrnější a sledovat projevy pečlivěji a hlavně! případně neotálet s dietou.

Bohužel mi přijde, že není moc pediatrů, kteří by rodiče podpořili na základě eliminačního testu, a to krevní testy vycházejí dost často negativní!
p_ch  2. čer 2015

"jí" a hubne...

Náš tříletý syn už přes rok a půl pije jen UM a jí mléčné krupice... I přesto, že jedl jen tohle, tak přibíral a rostl, jakoby jedl normálně. Nicméně při náhodném domácím vážení jsme zjistili, že nepřibírá, ba naopak hubne (zdálo se mi, že musím opasek víc utahovat). Je pravda, že stolice měl za den tak 6-7x, ale přišlo mi to normální - měl to tak od narození.

Objednala jsem syna k naší dr. s tím, že se musí to jeho nejezení řešit. Udělali se odběry a čekalo se na výsledky. Za týden mi dr. volala, že má Daliborek alergii na bílkovinu kravského mléka! Normální dítě s tím relativně žít umí, ale dítě, které pije jen UM a jí jogurt?? Dvě jídla, která jí mu ubližují! Co teď?? Dobré rady zde na MK jsem dostala od holek, které mají doma nejedlíky. Kokosové a kozí mlíko. Měla jsem obavu, jak to zvládne. Ale kupodivu to přijal bez problémů. Takže momentálně pije kokosové a kozí mlíko a je to opět jediné co "jí"...
rozzaarka  11. dub 2015

Pořád vám zvrací? To je reflux... (nebyl!)

Kubíček od narození poměrně hodně blinkal. Nemohli jsme ho pokládat na záda, jelikož začal mít okamžitě dávící reflex. Všichni v okolí - laktační poradkyně, doktorka, kohokoli jsem se ptala - nám tvrdili, že má reflux a doporučovali přípravky na to, aby se mu mlíčko udrželo v bříšku. Přibíral hezky i přesto, tudíž tomu nikdo nevěnoval pozornost. Zhruba když bylo malému 5 měsíců, vypozorovala jsem, že blinká pouze v moment, kdy já konzumuji mléčné výrobky. Přestala jsem je jíst a bylo po zvracení. To se konalo pouze, když jsem ujela.

Opravdu mě v závěru velmi překvapilo a zklamalo, že to nikoho ani nenapadlo - doktorka i laktační poradkyně se s něčím podobným určitě setkaly. Stačilo říct "zkuste vynechat mléčné výrobky". Mrzí mě, že se malý trápil tak dlouho, ale zase jsem ráda, že vím, na co si mám dát pozor u druhého dítěte.
2 lidé považují za užitečné
klarina_f  8. dub 2015

Pomohla jsem si sama

Od narození byl syn osypaný, byl jako puberťáček. Ze začátku jsem to dávala za vinu čištění a novorozeneckému akné. Když bylo synovi k třetímu měsíci, začalo mi to být divné. Náznaky byly jasné - častá a zelená stolice, průjem, hlen ve stolici, bolesti bříška, ekzém. Dr. vůbec nepomohla. Spíš jsem to viděla tak, že mě bere jako úzkostlivou matku, která má první dítě.

Začala jsem hledat na internetu a díky bohu za něj. Díky ekzému jsem začala sázet na alergii, ovšem pořád jsem tomu nějak nechtěla věřit. Já i manžel žádnou alergii nemáme. Na internetu mi jiné maminky radily, že to je ono a že mám držet bezmléčnou dietu. Opět jsem šla zkroušená k dr. Když viděla mokvající ložiška, začala nám předepisovat mastičky, ale ty pomohly jen v začátku a pak se ekzém znovu pořádně rozjel. Poradila mi vyměnit prací gel, jinak nic.

Sama od sebe jsem se objednala na kožní, nasadila si bezmléčnou a následně šla k dr. s tím, že mám žádanku na alergo. Na alergologii testy, které nic nepotvrdily, ale i přesto se syn začal brát jako alergik. Dieta mu pomohla, ale jedno ložiško se drželo ještě další 4 měsíce. Při nějaké chybě se buď objevil ekzém nebo krev ve stolici, průjem, hlen ve stolici, stolice změnila i "vůni".

Dceři se kolem třetího měsíce objevila vyrážka na ruce. Po pár dnech postoupila, zvětšila se a objevila se i na druhé ruce. Preventivně jsem nasadila bezmléčnou dietu, která pomohla.

V širší rodině žádný alergik není.
1 člověk považuje za užitečné
diamanta  14. únor 2015

Alergie po očkování

Syn byl plačtivé miminko, pár týdnů po porodu najednou začal křičet a brečet a už se to nezastavilo, přesto, že kadil i prděl krásně. Podle dětské to byla taková povaha, věčně nespokojený. Jelikož pořád blinkal, tak byl i na gastru na sono, tam řekli, že má lehce zúžený jícen a mohl by to být menší reflux. V každém případě, v půl roce už syn vůbec nebrečel, v podstatě sotva se začal sám pohybovat, tak byl klid, proto to alergie na mléko asi ještě nebyla.

Okolo půl roku také přestal tak často blinkat. Kojila jsem do 22m a mléčné kaše jedl od 5m do roka velmi rád. Od devíti měsíců už vůbec neblinkal, začal jíst i jogurty. Akorát měl vždy takové řidší stolice, někdy ne, většinou ano. Zácpu nikdy. Zjara pak přicházelo pár týdnů, kdy měl koliky, dupal a náhle začal křičet, a jak to přišlo, tak to odešlo, několikrát za den. Lékaři opět na nic nepřišli, jen dodali duphalac (doufám, že to nepletu) a probiotika, nebo jsem dala odčervovací tablety a za pár týdnů bylo po kolice. Od tří mu bylo dáváno i mléko k pití, já sama ho nepiju, necítím potřebu, i když nejsem alergik, a tak jsem moc nepodávala. Ale babička a školka na to vlítly, a klukovi to moc chutnalo, žádal mléko k pití hodně.

Jenže v pěti letech po třech vakcínách podaných v rozmezí osmi měsíců se začal ztrácet před očima, pořád zvracel a měl velké bolesti břicha. Takové, že vůbec nevnímal normální život, nechtěl nic dělat, pořád si jenom stěžoval na břicho a měl průjmy. Opakovaně mu dělali testy z krve a nic nezjistili, pro očividné scházení před očima byl 2 týdny v nemocnici, ale na původ těch trávicích problémů nepřišli, jen viděli útvar kdesi u slinivky, ostře ohraničený, a za pár měsíců už ho zase neviděli... prostě nepomohli. Syn už téměř nejedl, a co víc, tělesné scházení doprovázely obrovské problémy s psychikou, na které jsme my doma byli už krátcí. Syn se nám vzdaloval, ale když jsem to zkoušela přeříkat lékařům, jak to doma chodí, tak tipuju, že vnímali každé třetí slovo a vždy to svedli na žárlivost, přecitlivělost, dokonce adhd a podobné nesmysly.

Pomohla nám až homeopatie, tam konečně padla diagnoza a příčina těch problémů, které už tou dobou intenzivně trvaly několik měsíců. Alergie na mléko. Po vysazení mléka a všech mléčných produktů je klid, syn konečně zvládne vlastní očistu, psychika se upravila, nezvrací, břicho ho nebolí, a jako bonus nebyl celou zimu až dosud nemocen. Jiné roky promarodil každý druhý týden a měl snad pořád kašel či rýmu, a jelikož měl už dvakrát i zápal plic, tak já se každé nemoci děsila, co z toho zase vyleze.

Teď nebyl od října vůbec nemocen, jen dvakrát měl rýmu, která snad do tří dnů přešla. Také měl od dvou a půl let atopický ekzem, který se postupem času příšerně zhoršil, ale nyní je v normě. Občas namažeme, ale jde jen o pupínky a suchou kůži, ne o krvácející velká ložiska.

Nebýt homeopatie, tak nevím, jak bychom se z toho vyhrabali, protože i když nakonec zjistili tu alergii i z krve, tak ale "prý jen zvýšená citlivost" či tak něco mi bylo řečeno, takže normální klasická medicína to moc vážně nebere. A přitom ten papír o alergii, stoprocentní dietě, který jsme dostali na homeopatii, nám otevřel dveře i na změnu stravy v mš. Bez papíru by musel jíst vše, s papírem mi vyšli vstříc a syn opravdu drží stoprocentní dietu, a je to znát. Myslím si, že dříve alergický nebyl, protože to mléko pil často a žádné bolesti neměl. Kdežto intenzita, s jakou všechny popisované potíže nastoupily po posledním očkování, ta si vynutila spoustu doktorů, alternativních možností, času i boje s vlastní rodinou.
kacik87  12. únor 2015

Pozor na mléčné kaše

Emilka je usměvavé miminko, které pláče, jen když má hlad a nebo chce spát. Je plně kojená. Od 4-6m jsme zkoušeli příkrmy - opravdu jen zkoušeli a potom začali jíst. Žádné kojení jsme neměli nahrazené. Dopoledne jsem začala i s ovocem. Sem tam dopoledne dostala i nemléčnou kaši.

Od čtyř měsíců se mi začala v noci budit dost často. Zkusila jsem tedy na noc dát kaši. Měla 6,5 měsíce. Odstříkala jsem jen 50ml a udělala jsem jí kaši. Vypadala, že by si ještě dala, udělala jsem tedy mléčnou kaši. Snědla asi tři lžičky a začala se kroutit. Myslela jsem, že chce spát. Ponosila jsem jí, ale nepomáhalo to. Tak jsem ji dala prsíčko. Chvíli pila a pak začala plakat. Vzala jsem jí na ruce. Začala se dávit a zvracet. Opravdu hodně. Celá postel, ona, já mokré. Úplně se klepala. Když jsem jí trošku uklidnila, chtěla jsem jí převléct. Měla na sobě červené fleky a na nich bílé pupínky. Kolem pusy to bylo nejhorší. Oblékla jsem jí a jedli jsme na pohotovost. Dostala dithiaden a kalciový sirup.

Dodnes nechápu, co může udělat jedna kaše, na které je napsáno pro děti od ukončeného 4.měsíce. Nevím, jestli má ABKM, to ukáže čas. Přestala jsem jíst vše mléčné, jí budu zkoušet mléko první na kůži. Pořád si říkám, jestli jsem nezanedbala nějaké příznaky, ale opravdu nevím.
kajovaevicka  6. lis 2014

Dočasná alergie na BKM

U naší malé jsem ji objevila v podstatě ve druhém týdnu - sotva jsem snědla něco mléčného, čekala nás kolika a proplakaná noc. Záhy jsem tedy vyřadila komplet všechno, bohužel mi pak došlo MM, takže jsme kojit přestaly, ale to už je jiná pohádka.

Postupně jsme začali přidávat bílý jogurt, když nám pediatrička řekla, že už by to šlo. Ovšem z malé to šlo okamžitě ven, nejpozději do hodiny vždycky zvracela. Shodli jsme se u doktorky, že je asi moc brzy a za nějakou dobu zkusíme znovu. Jenže pokaždé při pokusu zavést jogurt nebo tvaroh to končilo stejně. Bylo to dost nepříjemné i z toho hlediska, že se nám tak poměrně zúžily možnosti svačin. Mléko měla a v podstatě pořád má, ve formě UM, i když dnes, v téměř dvou letech už může pít i kravské a je naprosto v pohodě. Alergii už doktorka chtěla začít pomalu řešit, to bylo kolem patnáctého měsíce, do té doby mě pořád uklidňovala, že je to u dětí naprosto běžné, že se tělíčko vyvíjí pomalu a na některé potraviny tak může dojít až později. Ještě jsem tomu před testy dala poslední šanci, dostala žemlovku s tvarohem a světe div se, zůstalo to v ní:-) Přidávala jsem jogurty, začínala jsem klasickým bílým choceňákem.

Od té doby jsou mléčné výrobky součástí jejího jídelníčku a může se po nich utlouct :-D
rimmet  16. pro 2013

Dejte si věci dohromady

Skoro od narození byl můj chlapeček spíš neklidné a plačtivé miminko.
Kolem 3 týdnů věku se mu na tvářičkách začala dělat vyrážka. Dle pediatričky novorozenecké akné. Potírala jsem černým čajem, léčila různými mastmi, včetně Holtovy. Nic nezabíralo. Vždy jen na chvilku, ale druhý den se vyrážka objevila znovu. Dr. tomu nepřikládala velký význam, tak jsme čekaly, až prostě zmizí. Nemizla a později se z ní stal spíše ekzém. Měl to nejdříve na tvářičkách, pak čelíčku, ouškách, hrudníku a nakonec na ramínkách. Když se na to dívám zpětně, myslím, že to byla kombinace novorozeneckého akné a atopického ekzému, ale to bohužel dr. nenapadlo.

K vyrážce se přidalo ublinkávání. Nejdřív zcela nenápadné, ale problém se začal stupňovat. Ne, že by Vojtík blinkal obloukem nebo nějak příliš mnoho, to ne, ale strašně ho to trápilo. Neustále polykal na prázdno, krkal, bylo vidět, že ho "pálí žáha" a neustále plakal. Díky tomu se chtěl i pořád kojit, což jsem zjistila také až později, že chce pít právě proto, aby zahnal nepříjemný pocit v jícnu. Přikládala jsem to zpočátku růstovým spurtům, myslela jsem, že mám málo mléka atd. Jelikož syn prospíval, ba naopak přibíral na váze nadprůměrně, dr. to označila za normální lehkou formu refluxu a oznámila nám, že okolo 5. měsíce se to začne zlepšovat. Doporučila nám užívat NUTRITON, škrob ze svatojánského chleba, který se užívá před kojením, aby se miminku zahustil obsah žaludku. Použila jsem ho pouze asi 3x, Vojta na něj reagoval šílenými bolestmi bříška - což je prý u některých miminek normální, prostě to nesnesou. Zdálo se, že nezbývá než vydržet.

Jako třetí indicie byly každodenní bolesti bříška, provázené ukrutným pláčem. Vojtovi opravdu hodně hlasitě bublalo v bříšku, nic nepomáhalo. Vyzkoušeli jsme všechny možné kapky, masáže bříška, rourku. Nic. Dr. to opět označila za normální dětskou tříměsíční koliku. Později se k tomu všemu však přidala opravdu hodně řídká zelená stolice (tu měl i předtím, ale ne tolik. Je to mé první dítě a neměla jsem s čím srovnávat. Dr. vždy viděla jen "šmouhu" na plíně a řekla, že je to normální). Potom v ní byl i hlen a už i já jsem uznala, že takhle určitě nevypadá zdravá stolice a vyfotila jsem to. Dr. tedy konečně uznala, že bude někde chyba a ať zkusím držet bezmléčnou dietu. Tu už jsem já ale asi 4 dny držela, protože jsem hledala na internetu a všechny ty příznaky jsem si dala dohromady. Bezmléčnou dietu jsem držela potom ještě asi 3 týdny.

Na chvíli se situace zdánlivě vylepšila, ale asi za týden to přišlo znovu a tentokrát už se to opravdu nedalo vydržet. Vynechala jsem pak snad všechny možné alergeny, ale nepomáhalo to. Mlíčko se mu vracelo zpět do pusinky, byla z něj cítit kyselost, pořád plakal. Volala jsem pediatričce, že malý vážně trpí, že to není jen tak a nic nepomáhá. Nejedla jsem už skoro nic, sama jsem byla na zhroucení. Dala mi tedy kontakt na špičku v oboru alergologie a imunologie, pana dr. Fuchse. Tomu jsem vysvětlila vážnost situace a vyšetřil si na nás místo hned druhý den. Konečně jsme měli s manželem pocit, že jednáme s odborníkem, který ví, o čem mluví. Po skoro dvouhodinové návštěvě nám byla řečena nejpravděpodobnější diagnóza - alergie na bílkovinu živočišného mléka. Tedy i mateřského. Okamžitě mi bylo doporučeno přestat kojit a dr. nám předepsal speciální umělé mléko Neocate. Od té doby máme doma spokojené a usměvavé miminko!

Bohužel i vinou toho, jak se Vojta neustále propínal bolestí a skoro nikdy nemohl být na bříšku a trénovat pasení koníku, pořád se jen choval, tak se špatně vyvíjel. Nyní cvičíme Vojtovku a malý dělá velké pokroky :-)

Nakonec mám pro Vás, maminky, několik rad a doporučení.
1. Nenechte se odbýt, sama nejlépe znáte Vaše dítě a pokud se Vám cokoliv nezdá, trvejte na podrobnějším vyšetření.
2. Dávejte si věci dohromady - řekněte pediatrovi cokoliv, co se Vám na Vašem miminku nezdá. I když to spolu zdánlivě nesouvisí, můžou to být příznaky jednoho problému.
3. Pokud máte u svého dítěte podezření na jakoukoliv potravinovou nebo i jinou alergii, doporučuji navštívit specializovanou kliniku Immuno flow, kde působí právě i dr. Fuchs, bez kterého by naše trápení trvalo ještě bůhví jak dlouho.
4. Nepropadejte panice. Většinou má všechno své řešení a nevěřte slepě všemu, co Vám řekne lékař. I oni jsou jen lidi a mohou se mýlit. Raději si to vždy ověřte u dalšího odborníka.

Myslím, že v našem případě jsem udělala vše, co šlo. Mrzí mě, že jsme na to nepřišli dřív a naše miminko se trápilo skoro celé 3 měsíce. Ale ať nad tím přemýšlím ze všech stran, dříve to asi vyřešit nešlo, vhledem k čekání na výsledky diety a zkoušení všeho možného typu pokus - omyl.
3 lidé považují za užitečné
danielahe  9. pro 2013

BKM u mého syna

Když se Tobík narodil, všimla jsem si, že má na lýtkách mini ložiska drsné pokožky, nepřikládala jsem tomu nějaký velký důraz. Do Tří měsíců bylo vše absolutně v pořádku, ložiska nerostla. Tobík krásně přibíral a prospíval, stolice jednou denně, žádné trápení s bříškem. Na přelomu 3. a 4.měsíce začal mít Tobík zhoršenou seboreu na čelíčku a rozlézala se mu po obličejíčku, k tomu se přidružil průjem s nakyslým zápachem a hlenem, stolici měl 6-13 denně. Můžu děkovat mojí doktorce, že hned, jak jsem jí donesla plínku s obsahem, hned mi řekla, že máme BKM nebo intoleranci laktozy, v té době bych si nafackovala, protože já se nechtěla smířit s tím, že máme BKM a pořád věřila, že to není náš případ. I přes průjmy Tobík přibíral a byl spokojené miminko :-)

Nakonec jsem se pustila do diety, protože jsem chtěla kojit, sice průjmy přestaly, ale ekzém měl Tobík dál a hlavně v obličeji, okolo krku a na hrudníčku. Tak jsem nakonec nasadila dietu: králičí maso, brokolice a rýže. Postupně jsem přidávala další potraviny a podle toho jsem zjišťovala, co mu vadí a co ne. Krom mléka nesmíme kuře, vajíčko, pšenici, hovězí nám nevadilo.

Od 8. měsíce jsem zkusila zavést mléko a to prošlo, postupně byly zavedeny další zakázané potraviny a asi měsíc a půl jedl Tobík úplně vše, byl bez ekzémů a bez průjmů. Bohužel se nám to vrátilo v podobě červené olezlé vyrážky okolo pusinky a na tvářích, k tomu se přidružil po čase i průjem.
Takže Tobík je teď na dietě a jediné, co mi nově snese, je soya.
eyael  11. lis 2013

Neznalý pediatr a pomoc na gastru

Naše osobní zkušenost s ABKM - dcera předčasně narozená o 6týdnů, na JIP jen 1den na podpoře dýchání, po měsíci odchod z porodnice domů (čekali jsme na váhu a rozjetí kojení). Plně kojená do 6m, pak už mateřské mléko nestačilo, takže přikrmování umělým mlékem typu HA s naštěpenou bílkovínou kravského mléka - jsem alergik, chtěli jsme eliminovat rozjetí případných alergií u dcery.

Dcera začala mít průjmy, neprospívat (nerostla, nepřibírala na váze), celkově se z ní stalo plačtivé a nespokojené miminko, i když byla do té doby naprosto pohodové dítko. Půjmy měla třeba 13x za den, nikdy ale krev ve stolici. Pediatrička naprosto nerozpoznala o co jde, nasazovala dceři ATB na rotaviry apod. i když nikdy neudělala stěry. Když se situace nelepšila, našla jsem si sama na netu o co by mohlo jít, pediatra trvala na vyšetření krve. Z krve dceři ABKM nebyla potvrzena. Sama jsem pak nasadila elliminační dietu, dcerka se zázračně zlepšila, ale pořád to nebylo ono.

Tak jsem si zajistila vyšetření na dětském gastru. Konečně mě začal někdo brát vážně, mudr k výsledkům krve vůbec nepřihlížel (prý u tak malých dětí vůbec nebývají průkazné) a chválil zlepšení stavu dcery po nasazení eleminační diety. Dostali jsme předepsané UM Nutrilon Allergy Care. Postupně jsme v 8m plně přešli na UM. Důvody byly následující - mateřského mléka jsem měla málo, protože se dcera nikdy nenaučila sát z prsu, tak jsem celou dobu odsávala a dávala jí z lahve a bylo pro mě hodně složité nadále držet bezmléčnou dietu.

V roce a pak v roce a půl proběhlo na gastru "přezkoušení" reakce na mléko - dcera dostala pod dohledem HA mléko. Byla ponechána bezmléčná dieta a speciální UM, doporučeno postupně začít zkoušet mléčné výrobky. Začaly jsme lžičkou jogurtu s banánem zhruba v 19měsících věku dcerky, reakce byla v pořádku, takže postupné přidávání množství jogurtu, občas jsem jí dala plátkový sýr nebo zakysanou smetanu.

Následně jsme ve 20m začaly chodit na alergo, kde dcera dostala Ribomunyl na podporu imunity a střevní mikroflóry. Od té doby už jsme mohly definitivně přestat používat speciální umělé mléko a postupně zavádět do stravy vše mléčné.

Nyní ve věku necelých 24měsíců je dcerka naprosto bez příznaků, zvládly jsme i projít očkováním a bez negativní reakce nebo zhoršení původní alergie.
Samozřejmě jí ani nadále nenacpávám denně mléčnými výrobky, kravské mléko nepije, ale vařit můžu už "normálně", bez náhražek a jogurt, sýr nebo tvaroh si může dát v pohodě bez průjmu, takže nakonec z ABKM vyrostla a krásně prospívá. A UM si může dát i klasické, nenaštěpené HA a nic jí to nedělá.

Jinak co se týče úpravy stravy při ABKM: na začátku jsem ze stravy vynechala vše od krávy - hov. maso, mléčné výrobky, mléko. Také vše se sojou - částá křížená reakce. A také vše od kuřete - často se ABKM pojí také s alergií na bílek. Což jsem v tu chvíli nevěděla, jestli je i náš případ. No a pak jsem postupně zkoušela. Takže kuřecí jsme mohly (naštěstí). Pak z masa vepřové, krůtí, jehněčí, králičí, kachnu. Lepek ano (tj. pšenice, žito, oves, ječmen). Náhražková mléka jsem používala na vaření - ovesné, rýžové, kukuřičné, pohanovké nám vadilo (v sušeném byl kasein). Občas do sladkých pokrmů jsem použila kokosové a mandlové. Místo smetany ovesnou a rýžovou. Místo másla margaríny (Perla Vitamíny vycházela cenově nejvýhodněji), Stella tuk na pečení, na občasná smažení sádlo, na přípravu jídel olej (řepkový, slunečnicový, olivový). Pečivo jsem pekla sama doma (v řadě z nich z obchodů je syrovátka). Na namazání jsou výborné luštěninové pomazánky (ochucený hummus skvělná věc). Zelenina a ovoce povoleno v "jakémkoli" množství. To je asi tak to hlavní co mě napadá ke stravě a dietě.

Držím palce všem, ať to dobře dopadne jako u nás!

PS: Zapoměla jsem dodat, že na začátku, když měla dcera bolavé bříško, radila nám pediatra také různé protikolikové kapky (zpětně je mi jasné, že to bylo na nic) a probiotika. Po těch měla malá také průjem - jsou "postaveny" na laktoze, což alergikům na BKM vadí také, těm nestačí držet bezlaktozovou dietu. Na úpravu bříška pomohl až Ribomunyl od alergoložky.

Taky jsem si uvědomila, že dcerka měla také hodně hlenovitou stolici, vodovou, někdy i napěněnou, také se jí rozjel ekzém a to na obličeji. Ložiska měla na tvářičkách a nad obočím, vypadala jako když člověk přijde z příjemné procházky v chladu. Každý jí paradoxně chválil, jak má pěkně červené tvářičky. Občas se to přehouplo do suchých ložisek, mazala jsem konopnými mastičkami a excipialem, občas infadolanem. Po nasazení bezmléčné diety ekzém samozřejmě vymizel. Do teď je pro mě počínající ekzém na obličeji indikátor, že jí mám na pár dní zase ulevit od mléčného.
1 člověk považuje za užitečné
maxi.smile  8. lis 2013

Dvě děti a jiné příznaky

U dcery jsem v 6. měsících našla nitky krve ve stolici. Byly patrné pouhým okem, takové černo-červené čárečky, všude po plínce. Žádné jiné potíže neměla. Dle Dr. jsem přestala jíst mléčné výrobky, ale bohužel mi neřekla a já hloupá si nezjistila, že dieta musí být velmi striktní, tudíž se to zlepšilo, ale testem na stolici se potvrdila přítomnost krve stejně.
Další rada, přejít na HA mléko, v našem případě Nestlé Beba HA. Znamenalo to ze dne na den skončit s kojením, ale je pravda, že po tomto kroku bylo vše v pořádku. Zhruba od 1 roku jsem zkoušela pomalu zařadit mléčné výrobky a s úspěchem od té doby jí vše a UM již bez HA.

U syna asi 1 měsíc po porodu začla rýma, velká, zánět průdušek, nemocnice. Kyslík, odsávání z nosánku, foukání ventolinu, dostával kortikoidy Prednison, nakonec ATB. Po propuštění domů jsme dobírali ATB. Po dobrání asi za 3 dny to samé s tím, že se malému udělal ekzém na celém obličeji, ošklivý. A znova kolečko - zánět průdušek, nemocnice. Stále dokola se ptali na tisíce věcí a já stále odpovídala a hlavně zdůrazňovala, že malá měla problém s mlékem. Jelikož byl malý ještě malinký a byl tam podruhé, tentokrát se dělaly všechny možné testy, kardiologie, plicní, odběry, stěry potu. Tentokrát jsem si připadala, že se skutečně něco děje. Nakonec jsme se dostali k zástupci primáře na dětském, který je zároveň alergolog a ten zavelel, že budu držet velmi přísnou bezmléčnou dietu. Dostala jsem veškeré pokyny, rozpisy, co jíst a čím mléčné výrobky nahrazovat. Jakmile jsem najela na tuto stravu, malému se okamžitě zastavila rýma!!!! Asi po měsíci! Do týdne vymizel ekzém, maličko byl malý osypaný na hrudníčku, ale do dalšího týdne bylo vše pryč.

Ale pryč bylo i moje mléko. Malý brečel hlady, což kolem 6. měsíce bylo zřejmé a i jeho nespokojenost. Začali jsme dávat UM Nutrilon alergy care (recept od alergologa + doplatek), dále přešli na HA a opět kolem 1 roku bez omezení a snese vše.

Dneska bych si mléčné výrobky hlídala hned po porodu a nenechala to dojít tak daleko, vzlášť, když se u syna problémy s mlékem daly předpokládat :-( Jsem ráda, že to u nás takto dopadlo a obě děti jsou již bez omezení.
2 lidé považují za užitečné
katyxq  24. říj 2013

My a ABKM

U Šárky se alergie na BKM objevila vlastně už od narození (když se ohlídnu za tím, co bylo), bylo to docela zvláštní, jak se na jednu stranu chtěla kojit, ukliďnovat u prsu a na druhou stranu se od prsa trhala (protože z mého mlĺka cítila to, co jí vadilo), takže se kojila velmi často o po troškách.
Během ani ne dvou týdnů po narození začala Šárka mít koliky, pediatra radila vyzkoušet různé kapky. Samozřejmě nepomohly, spíš naopak, takže SabSimplex i BabyCalm letěly do koše, stejně tak čaj pro kojící matky a fenyklový masážní olej, po fenyklu byla nadmutá ještě víc. Koupila jsem pro nás obě probiotika od Swissu, koliky a nadýmání se Šárce trošku zmírnily, ale pořád ji to trápilo v podstatě čím dál tím víc. Kolem třetího týdne se jí objevil ekzém, sama jsem ekzematik (momentálně bez ložisek), takže nebylo třeba chodit na kožní pro dignózu, protože s léčbou bych na ně po svých vlastních zkušenostech nespoléhala. Pediatra radila sledovat, po čem z mojí stravy se Šárce ekzém zhoršuje, dnes už vím, že tahle rada je úplně k ničemu a člověk vysleduje akorát nesmysly. Přibíraní se nijak k lepšímu nezměnilo, pediatra nutila UM, jenže já věděla, že Šárka vypije mlíčka dost, máme látkové plínky a snažili jsme se o bezplenkovou komunikační metodu, takže jsem méla přehled, kolik za den vyčůrá. Přestala jsem se spoléhat na pediatru a začala pátrat sama.
Natrefila jsem na články Věry Zíkové o potravinových alergiích u malých dětí, ale přiznávám se dobrovolně a bez mučení, že se mi do eliminační diety jít nechtělo, dneska bych si za to nejradši namlátila. Ve dvou a půl měsících se ke kolikám, řídké stolici, která byla čím dál častěji i zelená a zpěněná, a k ekzému přidaly i hleny ve stolici, to už mi bylo prakticky jasné, o co jde. Týden na to měla malá ve stolici i nitky krve, k pediatře jsme nešli (měla už dost času pomoct a nic) a hned ten den jsem začala držet dietu bez bílkoviny kravského mléka, hovězího a telecího masa a sóji (a pak samozřejmě provedla i expoziční test), ale vajíčka a kuřecí maso jsem zbaběle nevynechala, ovšem měla jsem víc štěstí než rozumu a na vejce malá alergická není. Během dvou, tří dnů se Šárce podstatně zmírnily koliky, vymizely nitky krve a postupně mizel ekzém, upravila stolice, jen ty hleny ve stolici sice postupně ubývaly, ale pořád je až do začátku příkrmů trošku měla. Nakonec jsem pozitivní vliv diety zpozorovala i na sobě - zmizely mi poslední zbytky ekzému, přestala jsem mít zácpu, skoro nemívám bolesti hlavy, rýmy a cítím se méně unavená.
Jenže já neznalá Šárce organismus alergenem dráždila dál, protože jsem se bohužel nechala pediatrou přesvědčit a Šárku nechala naočkovat ve 3., 4. a 5. měsíci Infanrix hexa, která bohužel obsahuje v evropském příbalovém letáku nedeklarované hovězí bílkoviny a kasein (ale v americkém příbalovém letáku to najdete), po každé dávce tu byl zase průjem, hleny a nitky krve ve stolici, koliky a pupínky, pokaždé se z toho vzpamatovávala minimálně dva týdny, po prvních dvou dávkách jsem si myslela, že jsem jen neuhlídala dietu, ale vrtalo mi to hlavou a nakonec jsem se příčiny dopátrala (ale podle pediatry to byla 3x náhoda ]-(, takže i když jsem nežádoucí účinky přímo na SÚKL nahlásila, tak ve statistikách se nebjevily ]-( :-(, stačí jeden doktor, co to od stolu svede na náhodu). Dnes už bych s Infanrix hexa ani jakoukoliv jinou vakcínou nezačínala vůbec. Trvalo měsíce a detox spirulinou, než se male střeva a aspoň trochu spánek daly dokupy. Ale na dietě jsme obě stále, momentálně zkoušíme zavést hovězí maso, ale začal se klubat zub, takže si nejsem reakcemi malé jistá (ale už to není nic hrozného, jakomty první měsíce) a zkusíme to za týden znovu. Pokud hovězí projde, zkusíme přepuštěné máslo ghí a pokud projde i to, zkusíme něco fakt mléčného.
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce