Test na HPV viry. Co se děje, když jsou pozitivní?

24. dub 2024

Dneska mi na gyndě dělali test na HPV viry (je mi 35). Vyděsili mě že je vysoká šance že výsledky budou pozitivní, a že pak odesílají člověka na specializované pracoviště. Nemáte někdo zkušenosti co se pak teda s člověkem děje? Jsem totálně vykolejená 😭 A je tady i někdo komu to vyšlo negativně?

1pomnenka
24. dub 2024

Test ti snad dělají každý rok při prevenci, ne? Když bude pozitivní, dělá se ještě 1 kontrolní. A ano, téměř všem vyjde negativní. Nechápu, proč si vyděšená.

almara2
24. dub 2024

HPV testace se provádí v rámci prevence ve věku 35,45,55 let. Pokud je třeba, tak i jindy. Většina žen je negativní.

lencaa11
24. dub 2024

Pokud jsou pozitivní HPV záleží jaký typ jsou agresivní ty pokud ty tak se posílá do centra onkogynekologie na vyšetření čípku lékař potře cipek roztokem a pokud lepším pohledem uvidí že tam něco je tak buď vezme biopsii a nebo posle ženu na konizaci což je zákrok který odstraní nález na čípku doporučuji posílit imunitu čínské houby / pokud vylezou nízko agresivní lékař hlídá ženu kontrolu každý rok nebo 6 po měsícich chodi na kontrolu jinak na FB je skupinka kde jsou ženy právě z HPV a vše kolem toho pokud bude HPV negativní je dobre si ho udělat za 3-4 roky znovu a jinak doporučuji LBC cytologii je lepší než klasická ta stojí 💩zde je skupinka https://facebook.com/groups/970050296407151/

lencaa11
24. dub 2024

@1pomnenka HPV se na prevenci nedělá to se dělá cytologie která je 60/70% negativní i když žena má něco na čípku HPV je buď na pojistovnu 35+ 45+ nebo 55+ nebo si ho každá žena od 18 let může zaplatit sama tak jako LBC cytologii je lepší

lencaa11
24. dub 2024

@almara2 úplně bych neřekla že je každá žena pomalu negativní ale je to hodně o imunitě a zda se žena s virem sešla někdy v životě

rayasisu
24. dub 2024

Me HPV vyšlo pozitivně, doktor nechal udělat doplňující testy, ty dopadly v pořádku. Po třech nebo čtyřech měsících mě poslal znovu na cytologii, tam výsledky nemám.

autor
24. dub 2024

Já ale nechápu, na cytologii chodím pravidelně každý rok, vždy v pořádku, tak na co dělat tyhle testy, když vychází často pozitivně, a přitom jak jsem četla, tak je nízká pravděpodobnost že z toho vznikne rakovina. Akorát se člověk zbytečně stresuje.

lencaa11
24. dub 2024

To bych neřekla buď tě ráda že vám to lékař udělal jsou lékaři kteří ten test nedělají osobní zkušenost test na HPV jako u vás 35 + v září preventivka cytologie negativní a v říjnu HPV test a vyšle pozitivne 45 HPV + ostatní zrovna ten který leze do čípku vysetreni lepší zjistilo se nález na čípku konizace CIN 2 vše vzato a rok od konizace hysterektomie nález v čípku byl právě že tento test je teď hodně lékaři doporučují jelikož právě klasická cytologie vychází negativně 70% a je nespolehlive

lilith_90s
24. dub 2024

2019 jsem kvuli nalezu na cipku (CIN 4) podstupovala konizaci, mela jsem na cipku prokazane nejake kmeny HPV viru. Po konizaci chodim co pul roku na kontolu a pak mi odebirali HPV v ramci prevence, po teto diagnoze jsem to mela hrazene. Od roku 2020 (konizace probehla prosinec 2019) mam tyto vysledky negativni, pristi rok mam na HPV odbery narok ve veku 35 roku v ramci prevence, verim, te opet bude negativni.
Tak pridavam se za ty, co byly prokazatelne na HPV pozitivni a po zakroku jsem pravidelne negativni na pretestovani 🙂

almara2
24. dub 2024

@lencaa11 to máte pravdu, ale v rámci prevence nám opravdu vycházejí většinou negativní HPV, což teda ve věku 35,jak píšu je asi screening. Nemyslela jsem tím ženy, které mají nějaký problém, chodí na cytologie po půl roce, či mají konizace.

autor
24. dub 2024

@almara2 Tak proč mi dneska doktorka tvrdila, že je hodně vysoká šance že to bude pozitivní? Se mnou jednala jako by to pomalu už bylo jistý, že pak budeme řešit co dál...

almara2
24. dub 2024

To já přece nevím, tak mohla třeba pohledem usoudit, že se jí na čípku něco nezdá, to lékař i pohledem může poznat. To byste se měla zeptat jí.

lencaa11
24. dub 2024

@almara2 při prevenci se HPV nedělá přece jen cytologie a čípek nemusí bejt nějak extra vidět jsou ženy třeba jako já že lékař normálně nic neviděl až v centru kde mi dělali vyšetření našli nález a šla jsem na konizaci to samé po hysteretomii tam nález byl uvnitř čípku což nikdo neviděl ...ano 35+ je to vyšetření na HPV ale tento test si pro svůj klid může udělat každá žena + se doporučuje LBC cytologie kdyby se dělala běžne bylo by min žen z nálezem

lencaa11
24. dub 2024

Na jakém základě vám dělala HPV že je to přes pojišťovnu nebo že viděla něco co se jí nezdá zas n vašem místě jsem ráda že vám ho lekar udelal přece jde o vaše zdraví a hlavně tohle je hodně rychlí postup i toho viru jsou ženy které šli na vyšetření a už měli nález větsi a když bude negativní tak tím líp pro vás klid ...

autor
24. dub 2024

@almara2 Říkala že všechno v pořádku. Já se pak vyděšená ptala jaká je šance že ten test na hpv dopadne pozitivně, a ona že je vysoká šance, že to má hodně žen

autor
24. dub 2024

@lencaa11 Měla jsem normální preventivku, dělala mi klasickou cytologii, a řekla mi že mi je 35, tak že je povinný ještě test na HPV viry

lencaa11
24. dub 2024

Což měla pravdu je teď docela hodně žen ale i tak je to ředitelné a hlavně za včas a když ne tak máte na 3-4 toky jistotu že HPV nemáte ...tak to jste měla jako já jen mi HPV mohla udělat dr stěr po datumu narozenin v září cytlogie negativní a začátek října HPV negativní a šla jsem na dovysetreni

autor
24. dub 2024

@lencaa11 Takže pak má teda spousta žen rakovinu nebo co? 🤷‍♀️

lencaa11
24. dub 2024

HPV - způsobuje rakovinu čípku a když najde lékař stav před tak se to dá řešit právě buď konizaci nebo se to hlídá vše řeší počkala bych na výsledky a uvidíte když něco vyleze má to řešení když bude negativní máte klid na x let ...