Antikoncepce je souhrnný název pro všechny metody, které slouží jako ochrana před neplánovaným těhotenstvím, tedy zabránění mužským spermiím, aby se potkaly s ženskými vajíčky a oplodnily je. Ani jedna z antikoncepčních metod není 100% a může dojít u ženy k početí. Antikocepce zabraňuje také přenosu pohlavních nemocí.
Výběru vhodné antikoncepce je vhodné věnovat určitý čas, zvážit pro a proti každé metody se svým partnerem a gynekologem. V případě, že má být riziko otěhotnění co nejmenší, metody se mohou různě kombinovat. Každá antikoncepční metoda má ale své výhody i nevýhody. Používáním a dodržováním antikoncepčních metod se výrazně snížil počet interrupcí2, tedy umělého přerušení těhotenství.
Bariérovou nebo mechanickou antikoncepcí může být:
Více o bariérové antikoncepci v hlavním článku: Bariérová antikoncepce1 .
Patří mezi ně např. želé, pěny, spermicidní krémy a globule, které obsahují látky, jež znehybňují a nebo přímo hubí spermie. Chemická antikoncepce se používá jako doplňková metoda k užívání pesarů, které se musí zavést do pochvy pár minut před pohlavním stykem.
Tělísko funguje v děloze jako cizí těleso, které v ní vyvolává reakci uvolňování látek, které působí proti oplodněnému vajíčku a spermiím. Přitahuje tedy velké množství bílých krvinek, které se v děloze vrhají na postupující spermie směrem vzhůru. Měděný drátek v nitroděložním tělísku pak tyto účinky násobí, protože měď, která se z drátku uvolňuje, má toxický účinek na spermie a spolu s krvinkami jim brání v cestě pohlavním ústrojím ženy.
Více o nitroděložním tělísku v hlavním článku: Nitroděložní tělísko5.
Hormonální antikoncepční pilulka vznikla před zhruba 50 lety v Americe. Byla plná hormonů, které sice zabraňovaly neplánovanému těhotenství, ale způsobovaly také řadu vedlejších nežádoucích účinků (otoky, nespavost, náladovost, přibírání na hmotnosti aj.).
Současná hormonální antikoncepční metoda se používá hlavně za účelem chránění před možným těhotenstvím. Jejich způsoby užívání mohou ženám sloužit také ke zmírnění příznaků PMS2 (premenstruačního syndromu), bolestivé menstruaci5 nebo poruchám menstruačního cyklu1 nebo při problémech s pletí (výskyt akné aj.).
Hormonální antikoncepce je složena ze dvou hlavních hormonů, a sice estrogenu a gestagenu.
Druhy hormonální antikoncepční metody:
Více o metodách hormonální antikoncepce v hlavním článku: Hormonální antikoncepce3.
Chirurgické antikoncepční metody
Jsou možné jak u mužů - přerušení chámovodů, tak u žen - podvázání vaječníků.
Více o možnostech chirurgické antikoncepční metody v hlavním článku: Sterilizace.
U každé antikoncepční metody je určité riziko jejího selhání. Spolehlivost antikoncepce se vyjadřuje Pearlovým indexem. Tento index zaznamenává a udává počet případů otěhotnění připadajících na 100 žen, které otěhotní během jednoho roku užívání určité antikoncepční metody. Čím je Pearlův index nižší, tím je metoda spolehlivější. Např. hormonální antikoncepce je velice spolehlivá (2 ženy ze 100 uživatelek otěhotní za 1 rok i přes používání hormonální antikoncepce).
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu