Abort díky srůstům?

Zodpovězené
30. dub 2024

Dobrý den,

mám dvě děti a po nich 3 aborty vždy s revizí. Poslední koncem února (24.). Dnes jsem šla na kolposkopii, protože byl atypický stěr, nejednalo se o HPV, ale nevím už o co. To je asi jedno. Dr. mě vyšetřil a navrhl hysteroskopii, vyšel mi vstříc a rovnou mi domluvil termín ten den. Takže v lokální anestezii hysteroskopie, vzal biopsii, ale našel 2 srůsty celkem, vpředu a vzadu. Ty vyřešil a vím, že nějaká sálová sestra mi řekla, že to mohla být příčina abortu. Teď o tom přemýšlím....měla jsem za to, že přes srůsty se nedá otěhotnět. Také vím, že srůsty jsem dřív neměla, alespoň mi to gynekoložka říkala, že když dělá revizi, tak vidí.

Je možné, že mi vznikly za 2 měsíce po revizi, nebo jsem je již měla?

A zda přes ně šlo otěhotnět, kdybych je měla, ale mohly teoreticky být jednou možnou příčinou potratu?

Ptám se, protože mám 45 let, rizik je více, mimo jiné mi Dr. u zákroku řekla, že děloha vypadá rozhodně mladší jak na 45 let.

Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

je možné, že se srůsty vytvoří za 2 měsíce. Tak, jak situaci popisujete - srůst byl na začátku a na konci dutiny děložní - byla tedy téměř celá volná - vliv na abort je méně pravděpodobný.
Kalendářní věk neovlivňuje schopnost dělohy přijmout embryo a udržet těhotenství.

Pravděpodobnost těhotenské ztráty v 45 letech je asi 60 % a je dána negativním působením věku na kvalitu vajíček.

Plánujete-li těhotenství v 45 letech, doporučuji Vám konzultovat specializované pracoviště.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz