Prvotrimestrální screening. Co říkáte na tyto výsledky?

Zodpovězené
15. dub 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co říkáte na tyto výsledky? Opravdu je to jen věkem?

Pan doktor mě pozval ještě na ultrazvuk ve 20. tt a říkal, ať jsem v klidu, že je to dané mým věkem, že kdybych byla mladší, tak by to bylo super.

Moc děkuji.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Věk je jeden z faktorů, který je v kalkulaci použit, společně s výsledky ultrazvuku a odběrů krve. Na jednu stranu ano, kdyby Vám bylo méně let, měla byste věkové riziko menší a tedy i screening by vyšel s nižším rizikem. Na druhou stranu screening se posuzuje dohromady, tj. věk je zahrnut do kalkulace a výsledné riziko máte 1/503, tzn. kdyby jste měla 503 těhotných stejného věku, stejných výsledků na ultrazvuku a z krve, 502 bude mít miminko bez nejčastější chromozomální vady jako je Downův syndrom a v 1 případě plod Downův sydrom mít bude.

Více bych Vás odkázal bych Vás na moji odpověď na podobný dotaz z minula :
https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

Děkuji

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz