Jsem v 26. týdnu, kojím 15měsíčního syna a teče mi kolostrum. Budu ho mít i pro druhé dítě?

Zodpovězené
11. pro 2020

Dobrý den,

mám 15měsíčního syna, kterého ještě kojím. Jsem v 26. týdnu těhotenství a poslední dny jsem si všimla, že mi už teče kolostrum.

Budu ho mít ještě i pro druhé dítě?

Od doby, když jsem těhotná, tak se mi zdá, že jsem měla už jen minimum mléka. Při kojení mě strašně bolí prsa, bradavky.

Čím to je?

Děkuji

Dobrý den,

kojení v těhotenství a tandemové kojení má svá specifika a jeho průběh je velmi individuální. Někdo nemá žádný problém, některé maminky naopak mají velmi citlivá prsa, bradavky, mají při kojen nepříjemné pocity apod. Někdy dochází k poklesu laktace. To vše je způsobeno hormonálními změnami souvisejícími s těhotenstvím. To vše je normální a pokud těhotenství probíhá bez potíží, kojení staršího dítěte nepředstavuje žádné riziko. I po porodu je možné pokračovat v kojení obou dětí, složení mléka se přizpůsobí tomu mladšímu (tělo je velmi chytré), takže se nemusíte obávat, že by miminko strádalo.
Stát se může i to, že se starší děťátko odstaví, úplně nebo jen dočasně a poté se opět ke kojení vrátí.
Obecně doporučuji nechat tomu volný průběh, řídit se svými pocity a instinkty stejně tak jako potřebami staršího dítěte a uvidíte, jak se situace vyvine.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová