redakce
28. dub 2023
1187 

Jak bojovat s toxickými radami na sociálních sítích? Pomozte dětem na cestě za zdravým sebevědomím

Každá generace se musela vypořádat se změnami, které přinesla její doba. Strach a obavy z něčeho nového jsou přirozenou součástí života, především pokud se změny týkají našich dětí. Se stejnými rozpaky kdysi přijímali rodiče walkmany na uších, vždy zapnutou televizi v obýváku, nástup internetu či videohry. S postupem času se s těmito výdobytky smířili a našli způsob, jak jejich využívání regulovat do takové míry, aby přinášely užitek a nebyly pro děti nebezpečné. Mladší generace má obecně lépe vyvinuté mechanismy přizpůsobování se novým výzvám a schopnost adaptovat se. Rodiče pak často mají pocit, že jsou proti svým dětem v nevýhodě. Zatímco pro ně jsou některé nové technologie a trendy obtížně pochopitelné, pro mladé jsou neodmyslitelnou součástí každodenního života. Do této kategorie jistě patří i sociální sítě. Proto je důležité, aby se rodiče vzdělávali o bezpečném a zodpovědném používání technologií, drželi s dětmi krok, nebo ještě lépe: byli o krok napřed. Aby dokázali sledovat jejich on-line aktivity a byli schopni si povídat o škodlivém obsahu, se kterým se děti mohou v digitálním prostoru setkat, aniž by si to uvědomily.

Kdo chce se zlem bojovat, musí ho znát

Ať už se nám to líbí, nebo ne, sociální sítě jsou neodmyslitelnou součástí života našich dětí, které na nich tráví až 3 hodiny denně¹. Je to místo, kde komunikují, udržují sociální kontakty se svými přáteli, hledají rozptýlení, zábavu i informace.

Stejně jako jsme svědomitě připravovali své děti na první cestu ze školy bez doprovodu a vysvětlovali jim, jaké nebezpečí na ně může číhat, tak je třeba je připravit i na život v on-line světě. Pokud bychom sami nikdy nepoužívali semafor, neprocházeli přes frekventovanou křižovatku a neznali, jak se používá přechod pro chodce, velmi těžko bychom je mohli připravit na to, co je může na takové obyčejné cestě ze školy potkat.

A tak je to i se sociálními sítěmi. Pokud netušíte, co je TikTok, reels, tutoriál nebo na jakém principu fungují nejrůznější výzvy na internetu, vaše děti se vám budou stále více vzdalovat a vaše schopnost porozumět nástrahám, které na ně číhají, nebude dostatečná.

Tato problematika se stále více dostává do povědomí, a tak si mnozí rodiče se svými dětmi povídají o kyberšikaně, zneužití fotek, o choulostivosti sdílení osobních údajů, kontaktu s neznámými lidmi a vysvětlují jim, jak se nestát obětí sexuálního predátora.

Často se však zapomíná na nepřítele, který se šíří potichu, nenápadně a je pro dospělé lidi s dostatečně vyvinutým kritickým myšlením mnohdy nepostřehnutelný, nebo je jimi dokonce přehlížený. Tímto nebezpečným fenoménem jsou toxické rady, kterým jsou děti dennodenně vystavovány.

Toxické rady ohrožují nejen sebevědomí, ale i zdraví

V průběhu roku 2020 se na populární síti TikTok virálně šířilo video, které prezentovalo, jak docílit rovných zubů. Influencerka se statisíci sledujících v něm radí, jak můžete pomocí pilníku na nehty obrousit zuby na stejnou délku. Vy mávnete rukou a řeknete si, že tohle by vyzkoušel jen totální blázen. Jenže jak zareaguje dítě, co se trápí kvůli svým zubům, které je možná pro svůj vzhled šikanováno nebo je vystavováno uměle vytvořeným ideálům krásy, nekontrolovatelně se šířících na sociálních sítích?

Děti jsou doslova zahlceny obsahem na sociálních sítích a ne vždy jsou schopny vyhodnotit, zda je rada škodlivá. Nejde přitom jen o snížení sebedůvěry, často je ohroženo i jejich samotné zdraví. Je velmi důležité tuto problematiku začít řešit a naučit děti, jak toxické rady filtrovat a jak s nimi zacházet.

Nenechte v tom své děti samotné

Sociální sítě navštěvuje denně 94 % českých dětí. Slouží jim z 86 % pro zábavu, z 85 % jako platforma k propojení s přáteli a ze 77 % jako zdroj informací¹. V průměru stráví sledováním sociálních sítí 3 hodiny denně¹. Vědci však upozorňují, že skutečnost, zda sociální sítě ovlivní život mladých lidí pozitivně nebo negativně, nezáleží ani tak na frekvenci, ale na způsobu používání.

Co můžete jako rodič udělat?

1.    Začněte otázkou – Zeptejte se svého dítěte, jaké typy obsahu sleduje na sociálních sítích a jak se cítí, když vidí negativní komentáře nebo toxický obsah. Tímto způsobem zjistíte, jaké zkušenosti má a jak se cítí.

2.    Vysvětlete význam slova „toxický“ – Vysvětlete svému dítěti, co znamená slovo „toxický“ a jak se to projevuje na sociálních sítích. Řekněte mu, že negativní obsah ho může znechutit, nebo dokonce poškodit jeho zdraví.

3.    Ukažte, jak rozpoznat toxický obsah – Poukažte na příklady toxického obsahu, jak se na něj dívat z různých úhlů pohledu a jak si učinit vlastní názor.

4.    Mluvte o důsledcích – Vysvětlete svému dítěti, jaké mohou být důsledky sledování toxického obsahu, že je může být obtížné překousnout a že sledování pozitivního obsahu může pomoci udržet psychické zdraví.

5.    Umožněte dítěti vyjádřit se – Ujistěte se, že vaše dítě má prostor k vyjádření svého názoru a pocitů. Pokud máte pocit, že si prochází něčím těžkým, pomozte mu najít řešení a podpořit jej v jeho rozhodnutích.

6.    Buďte příkladem – sledujte na sociálních sítích pozitivní a vysoce kvalitní obsah. Ukažte dítěti, že i on-line svět může být pozitivním místem. Někdy mají i dospělí nízké sebevědomí a je možné, že tím, že kritizujete sami sebe, nevědomky učíte špatným návykům i své děti.

Projekt sebedůvěry Dove

Mladé dívky dnes musí čelit velkému vlivu sociálních sítí. Všudepřítomný ideál krásy a filtrovaná realita zkresluje jejich pohled na sebe a jejich život. Projekt sebedůvěry Dove se snaží reagovat na tento fakt a pomáhat u dětí a jejich rodičů budovat silné sebevědomí. Zdůrazňuje jejich jedinečnost, pravou a přirozenou krásu. I to je důvod, proč již od roku 2004 do reklamních kampaní obsazuje místo modelek „skutečné ženy” různých tvarů a etnik. Na různorodost a unikátnost vzhledu upozorňuje každý rok novým tématem. Po loňské kampani, která díky své edukační činnosti pomohla více než 80 tisícům dětí v Česku a na Slovensku, přichází Projekt sebedůvěry s cílem upozornit na nebezpečí, která představují toxické rady na sociálních sítích.

Projekt sebedůvěry Dove svojí edukací necílí jen na mládež, ale také na rodiče a školní pedagogy, kteří by měli být jejich vzorem. Rodiče mohou na webu www.projektsebeduvery.cz najít interaktivní návody, jak komunikovat se svými dětmi o sociálních sítích a posilovat jejich sebedůvěru. Budování sebedůvěry v dětech totiž představuje účinnou prevenci proti nechtěným zásahům do jejich zdraví, ať už fyzického, tak psychického. 


Tento článek vyšel s podporou Dove

* Data z průzkumu společnosti AMI Digital o používání sociálních sítích realizovaném v květnu 2022 

Sociální sítě denně navštěvuje 94% českých dětí, to je prosím jak myšleno? Pochybuji, že počítají věk dětí 0-18 let. Jinak je to zlo, ta umělá inteligence.

4. kvě 2023

Začni psát komentář...

Odešli