Zácpa

Zácpa je nedostatečné, obtížné, nepravidelné a bolestivé vyprazdňování stolice z tlustého střeva. Nepravidelnost je chápána méně jak jednou za tři dny, ale i tato je individuální záležitostí, protože některé zdroje uvádí i méně časté vyprazdňování než 3x do týdne. V tlustém střevu se hromadí zbytky nestrávené potravy, která je dále zahušťována vodou a minerální solí, jenž jsou vstřebávány sliznicí a stěnou tlustého střeva.

Právě voda tvoří ve stolici až 75%, ostatních 25% je nerozložená vláknina, anorganické látky,bílkovi­ny,tuky a mrtvé bakterie (bakterie, které v trávicím traktu napomáhaly trávení – E.coli). Díky pohybům střev a hladkému povrchu sliznice je stolice posunována ke konečníku a z něj z těla vyprázdněna. Pokud vše funguje bez problémů, je vyprazdňovací systém těla v pořádku. Problém ale nastává tehdy, kdy tento systém nefunguje a hledá se příčina vzniklé zácpy. Ta se začíná projevovat například nadýmáním, bolestmi hlavy, aj. Příčin a důvodů zácpy je nespočetně. Zácpa se projevuje u střevních zánětů, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách1, otravách, míšních poraněních a hemoroidech.

Problémy s vyprázdněním se

Vyprazdňování je ovšem přímo úměrné příjmu potravy, takže jakmile člověk méně jí, je i stolice méně častější a naopak. Je-li tedy strava bezezbytková, není stolice častá a může být až jednou za 14 dní zcela normální. Obecně se ale o zácpě hovoří tehdy, probíhá-li vyprazdňování méně než 3x do týdne. Z dospělé populace trpí zácpou 20-30% lidí, převážně žen, někdy hlavně v období těhotenství24.

Prevence a léčba

Vedle účinných léčiv a domácích rad je potřebné rozlišit, o jaký druh zácpy se jedná, protože každá se léčí jinak a na každou zabírá něco jiného. V rámci prevence je však vhodné upravit své stravovací návyky, svůj jídelníček a dodržovat pitný režim, aby bylo ve střevech vytvořené ideální prostředí pro vyprazdňovací systém. Tekutiny rozmělňují potravu, která se tak stává kluzší. Dobré je do jídelnícků zařadit i celozrné potraviny a ovoce. Pokud ale potíže se zácpou přetrvávají i přesto, že došlo ke změně stravování, člověk je aktivnější (sport, pohyb) a zácpa přetrvává, je nezbytné navštívit lékaře.

Jednorázová versus chronická zácpa

Léčba zácpy je závislá na jejím vzniku a také na tom, je-li zácpa chronická a nebo jednorázová, protože tu lze léčit a řešit projímadly jako jsou různé čaje, čípky, tabletky, kapky, minerálka aj. V případě jednorázové léčby je potřeba dodržovat dávkování jednotlivých léčiv, ať už se jedná o minerální vody, čaje a nebo kapky. V některých případech zácpy pomůže i zvýšení příjmu tekutin a dostatek pohybu, který aktivuje střeva.
Zácpa

Jedná-li se ale o zácpu chronickou, je vhodné celou její léčbu konzultovat s lékařem, protože použití projímadel není v tomto případě ideálním řešením k vyléčení. Je-li chronická zácpa léčena projímadly, může dojít k poškození střevní stěny, z čehož plyne následná nereakce na jakoukoli jinou léčbu. Střevní stěna projde tzv. obrnou a na další léčbu nereaguje.

Problémem neléčené a neřešené zácpy je přesun "odpadových látek" těla ze stolice do krve a poškozování vnitřních orgánů. Díky metabolismu, tj. látková přeměna, jsou tyto odpadové látky běžně vylučovány z těla právě stolicí a dojde-li k neléčené zácpě, látky z těla stolicí neodchází, ale vrací se zpět do krve.

Více o zácpě na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  2. http://zacpa.biz/
  3. http://www.zacpa.estranky.cz/clanky/osobni-pribehy.html
  4. http://nadymani.zdrave.cz/nadymani-a-zacpa-v-tehotenstvi/
  5. http://ona.idnes.cz/proti-zacpe-pomaha-ritual-sklenice-vody-a-pokus-i-kdyz-se-vam-nechce-1p0-/zdr...
  6. http://zena-in.cz/clanek/sos-zacpa-v-tehotenstvi-pomoc-jsem-nafoukla-jako-balon/kategorie/tehoten...
  7. http://zena-in.cz/clanek/zacpa-u-kojencu-a-batolat-nejcastejsi-duvody-problemu/kategorie/deti

Hodnocení a zkušenosti se zácpou

Máš zkušenost se zácpou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
danny38  11. únor 2015

Zácpa po umělém mléce

První dva měsíce jsem Aničku kojila, ale bez dokrmování se to bohužel neobešlo. Nakonec jsem musela přejít plně na umělé mléko. Od té chvíle začala mít Anička problémy se zácpou. Tady na koníkovi jsem dostala radu, ať zkusím odvar z ovesných vloček. Takže na 90 ml mléka jsem si rozmíchala UM v 50 ml převařené vody a dolila 40ml odvaru z vloček. Po pár dnech se Anička opravdu zácpy zbavila. Samozřejmě jsem musela u tohoto druhu UM používat odvar stále. Pak jsem asi po třech měsících UM změnila a problém se zácpou už nebyl. :-)
1 člověk považuje za užitečné
flowerie  17. lis 2013

Zácpa v těhotenství

Musím říct, že jsem v těhotenství měla se zácpou problém jenom chvilku, a to když jsem se najedla banánů. Měla jsem na ně sice hroznou chuť, ale prostě jsem je pak musela oželet. Jinak jsem se snažila denně vypít tři litry vody a byla jsem v pohodě.
ebetka  15. lis 2013

Tuhý bobeček :)

Když nám nešlo kojení, přešli jsme na UM. Zkoušeli jsme různá mlíčka a po některých nepřišlo hovínko den, dva, tři :-D Okamžitě jsem vyměnila mlíčko, nasadila probiotika, dávala fenyklový čajík a mlíčko jsem řeďila víc než se doporučuje na krabicích, aby měl Matýsek víc tekutin (čaj moc nechtěl a prskal ho na mě) :-) Když na krabici píšou 60ml vody a dvě odměrky mlíčka, tak jsem dala 70ml vody a dvě odměrky mlíčka ;-)
Víc asi ředit bych nedoporučovala, tohle nám bohatě stačilo a za nedlouho jsme se dočkali kakání ;-). Napřed tuhý bobeček a pak zase ty krásný míchaný vajíčka jako předtím ;-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce