Zácpa je nedostatečné, obtížné, nepravidelné a bolestivé vyprazdňování stolice z tlustého střeva. Nepravidelnost je chápána méně jak jednou za tři dny, ale i tato je individuální záležitostí, protože některé zdroje uvádí i méně časté vyprazdňování než 3x do týdne. V tlustém střevu se hromadí zbytky nestrávené potravy, která je dále zahušťována vodou a minerální solí, jenž jsou vstřebávány sliznicí a stěnou tlustého střeva.
Právě voda tvoří ve stolici až 75%, ostatních 25% je nerozložená vláknina, anorganické látky,bílkoviny,tuky a mrtvé bakterie (bakterie, které v trávicím traktu napomáhaly trávení – E.coli). Díky pohybům střev a hladkému povrchu sliznice je stolice posunována ke konečníku a z něj z těla vyprázdněna. Pokud vše funguje bez problémů, je vyprazdňovací systém těla v pořádku. Problém ale nastává tehdy, kdy tento systém nefunguje a hledá se příčina vzniklé zácpy. Ta se začíná projevovat například nadýmáním, bolestmi hlavy, aj. Příčin a důvodů zácpy je nespočetně. Zácpa se projevuje u střevních zánětů, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách1, otravách, míšních poraněních a hemoroidech.
Vyprazdňování je ovšem přímo úměrné příjmu potravy, takže jakmile člověk méně jí, je i stolice méně častější a naopak. Je-li tedy strava bezezbytková, není stolice častá a může být až jednou za 14 dní zcela normální. Obecně se ale o zácpě hovoří tehdy, probíhá-li vyprazdňování méně než 3x do týdne. Z dospělé populace trpí zácpou 20-30% lidí, převážně žen, někdy hlavně v období těhotenství24.
Vedle účinných léčiv a domácích rad je potřebné rozlišit, o jaký druh zácpy se jedná, protože každá se léčí jinak a na každou zabírá něco jiného. V rámci prevence je však vhodné upravit své stravovací návyky, svůj jídelníček a dodržovat pitný režim, aby bylo ve střevech vytvořené ideální prostředí pro vyprazdňovací systém. Tekutiny rozmělňují potravu, která se tak stává kluzší. Dobré je do jídelnícků zařadit i celozrné potraviny a ovoce. Pokud ale potíže se zácpou přetrvávají i přesto, že došlo ke změně stravování, člověk je aktivnější (sport, pohyb) a zácpa přetrvává, je nezbytné navštívit lékaře.
Léčba zácpy je závislá na jejím vzniku a také na tom, je-li zácpa chronická a nebo jednorázová, protože tu lze léčit a řešit projímadly jako jsou různé čaje, čípky, tabletky, kapky, minerálka aj. V případě jednorázové léčby je potřeba dodržovat dávkování jednotlivých léčiv, ať už se jedná o minerální vody, čaje a nebo kapky. V některých případech zácpy pomůže i zvýšení příjmu tekutin a dostatek pohybu, který aktivuje střeva.
Jedná-li se ale o zácpu chronickou, je vhodné celou její léčbu konzultovat s lékařem, protože použití projímadel není v tomto případě ideálním řešením k vyléčení. Je-li chronická zácpa léčena projímadly, může dojít k poškození střevní stěny, z čehož plyne následná nereakce na jakoukoli jinou léčbu. Střevní stěna projde tzv. obrnou a na další léčbu nereaguje.
Problémem neléčené a neřešené zácpy je přesun "odpadových látek" těla ze stolice do krve a poškozování vnitřních orgánů. Díky metabolismu, tj. látková přeměna, jsou tyto odpadové látky běžně vylučovány z těla právě stolicí a dojde-li k neléčené zácpě, látky z těla stolicí neodchází, ale vrací se zpět do krve.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu